VIDEO: Ndihma për Dellçevën e përmbytur është rrugës, më të nevojshme pompat për nxjerrjen e ujit

Foto: Facebook

Kemi kontaktuar me bashkitë përreth, ndihma për sa i përket pompave të ujit është rrugës dhe jemi në pritje, jemi organizuar, dimë se ku t'i drejtojmë këto pompa. Personat shtëpitë e të cilëve janë përmbytur mund të telefonojnë në numrin 193 të zjarrfikësve, tha kryetari i komunës së Dellçevës. Goran Trajkovski, pas stuhisë së fortë që përfshiu Dellçevën dhe rrethinën.

Ai bën me dije se disa rrugë janë përmbytur, në njërën prej tyre është shembur asfalti, ndërsa në terren janë ekipet e Njësisë Territoriale të Zjarrfikësve, ndërmarrjes komunale “Rruga e Maqedonisë”.

Policia rrugore është këtu, shtoi ai, për të vënë në funksion qytetin sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të ndihmuar njerëzit ku shtëpitë janë të përmbytura.

Reshjet me atë intensitet me të cilin kanë qenë për një orë e disa minuta nuk ka asnjë kanalizim atmosferik që mund ta thithë atë”, tha ndër të tjera Trajkovski.

Drejtori i ndërmarrjes komunale Stojçe Stojkovski sqaroi se për shkak të keqfunksionimeve, ka mundësi që vendbanime të caktuara të jenë pa ujë të pijshëm gjatë natës.

Trajkovski dhe Stojkovski rekomandojnë qytetarët që tash për tash të blejnë ujë të pijshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës