VIDEO | “Politikanët” e “Sloboden Pechat”: INTERVISTA - Zoran Damjanovski Tsits: Vendimet e gabuara të Zaevit rezultuan në këtë humbje katastrofike zgjedhore

Në edicionin e sotëm të podcast-it “Politikanët”, ish-kryetari i komunës së Kumanovës, mjek-gjinekologu, legjenda e Kumanovës Zoran Damjanovski - Tsits ka biseduar me Sasho Ordanoskin për disa tema të harruara, por ka dëgjuar edhe mendimin e “legjendës së kryetarit” për aktualitetin.

Zoran Damjanovski Tsits / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Si ndodhi që Tsits përmes Facebook-ut mori vesh se nuk është kandidat për kryetar komune edhe pse Zaev në një bisedë i tha se është i preferuari i tij? Pse Cic u anashkalua dhe a luajti rol në këtë miqësia e tij me Branko Crvenkovskin? A i kushtoi LSDM-së fitoren në zgjedhjet e 2017 vendimi i Zaevit në 2024? Si u shpërbë LSDM në Kumanovë me partinë e Maksim Dimitrievskit nga një keqkuptim lokal? Nëse Kumanova i dha Zaevit idenë “Një shoqëri për të gjithë”, si ia doli të zgjasë projekti kaq shkurt? Si arriti Makso të humbasë një të tretën e votave ndërmjet dy raundeve zgjedhore dhe t'i fitojë ato për VMRO-DPMNE? Pse Cic mendon se ky rezultat zgjedhor i 2024 do të thotë nëpërkëmbje e dinjitetit politik të LSDM-së, e cila do të ketë pasoja të mëdha?

- Përzierja para qëllimit nuk është gjithmonë qëllim, thotë Tsits për kandidatët e shumtë për kryetar të ardhshëm të LSDM-së dhe shton se tani, si asnjëherë më parë, ka pasur një paqartësi të tillë për postin më të lartë partiak. Në atë përzierje përmendet edhe emri i ish-kryetarit të partisë dhe shtetit, Branko Cërvenkovski? A ka ai ambicie të kthehet në krye të LSDM-së? Çfarë lideri i duhet LSDM-së, sipas Tsits? Sa është e vërtetë që kumanianët po i bëjnë dëm partisë dhe tani e tutje mund të konsiderohem ende i shkarkuar nga detyra?

Një fitore kaq e rëndësishme e VMRO-DPMNE-së do ta ndalë integrimin evropian apo do të bëhet presion për zgjidhjen e problemit me Bullgarinë pas zgjedhjeve evropiane? Tsits thotë se mund të ketë përfitime nga ekonomia dhe shteti i së drejtës pas 2-3 vjetësh, por është e rëndësishme që të mos “rrëshqisim” për çështjen kyçe – progresin drejt BE-së.

Për marrëdhëniet ndëretnike, Tsits thotë se nuk ka mundësi për konflikt, por mund të ketë krim në rrugë, ndërsa BDI-së i thotë se duhet ta pranojnë faktin që nuk do të jenë në pushtet. A do të habitet Cic nëse Mickoski i ofron LSDM-së të hyjë në qeveri? Çfarë mendon Tsits për Mickoskin dhe çfarë të ardhme politike parashikon ai? Dhe a e sheh veten si kandidat të ardhshëm për kryetar të Kumanovës?

Përgjigjet e këtyre pyetjeve dëgjoni në edicionin e sotëm të “Politikanët”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës