VIDEO: Ka vdekur njeriu që i vuri flakën vetes para gjykatës në Nju Jork

Një burrë i vuri flakën vetes përpara një gjykate në Nju Jork/Foto: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Burri që i vuri flakën vetes dje në gjykatë në Nju Jork, ku po zhvillohej gjyqi penal i Donald Trump, vdiq, por zyrtarët thanë se dukej se ai nuk kishte në shënjestër vetë ish-presidentin amerikan.

Burri u përfshi nga flakët për disa minuta para kamerave televizive të vendosura jashtë ndërtesës së gjykatës për të ndjekur gjyqin e Trump - ish-presidentit të parë në historinë e SHBA që gjykohet në një gjykatë penale.

NBC News dhe media të tjera amerikane raportuan herët sot (me orën lokale) se burri kishte vdekur. Departamenti i Policisë së Nju Jorkut tha, sipas NBC News, se autoritetet në spitalin ku u dërgua burri e shpallën atë të vdekur.

Zyrtarët thanë më parë se burri, rreth të 40-ave, ishte në gjendje kritike.

Dëshmitarët thanë se e panë burrin të nxirrte fletëpalosje nga një çantë shpine dhe t'i hidhte në ajër, më pas e lau veten në lëng dhe i vuri flakën vetes. Një nga ato fletëpalosje përmban referenca për "miliarderët e këqij", por pasazhet e parë nga një dëshmitar i Reuters nuk përmendin Trump.

Policia e Nju Jorkut tha se personi, i identifikuar nga autoritetet si Max Azzarello nga St. Augustine, Florida, nuk duket se synonte Trump ose të tjerët të përfshirë në padi.

“Për momentin ne po e karakterizojmë atë si një lloj teoricien konspiracioni dhe po largohemi prej andej”, tha zëvendëskomisioneri i policisë Tariq Shepard në një konferencë shtypi.

Në një manifest në internet, një burrë me atë emër tha se po i vinte flakën vetes dhe u kërkoi falje miqve, kalimtarëve dhe shpëtuesve. Postimi flet për "një grusht shteti apokaliptik fashist" dhe kritikon kriptovalutat dhe politikanët amerikanë, pa e veçuar megjithatë në mënyrë specifike Trump.

Era e tymit mund të ndihej në vendin e ngjarjes menjëherë pas incidentit, sipas një dëshmitari të Reuters, pasi një oficer policie spërkati tokën me një zjarrfikës. Në atë kohë, në vendngjarje ndodhej një çantë shpine që digjej dhe një çakmak gazi.

Incidenti tronditës erdhi menjëherë pasi përzgjedhja e jurisë për gjyqin e Trumpit përfundoi, duke i hapur rrugën prokurorëve dhe avokatëve mbrojtës për të rifilluar argumentet hapëse javën e ardhshme.

Në këtë rast, Trump u deklarua i pafajshëm për të 34 akuzat për falsifikimin e dokumenteve për të fshehur paratë që ai i kishte paguar ish-yllit porno Stormy Daniels para zgjedhjeve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës