VIDEO | Një vajzë pesëvjeçare u shpëtua pasi mbeti e bllokuar nën rrënoja për shtatë orë

Vajza e kapur në Turqi/ Foto në YouTube printscreen

Një vajzë pesëvjeçare u shpëtua nga rrënojat pasi u bllokua shtatë orë pas tërmetit, raportojnë mediat turke.

Aishja e vogël jetonte me prindërit dhe vëllain e saj në një ndërtesë gjashtëkatëshe në qytetin Kahramanmaras. Kur tërmeti goditi zonën, ndërtesa u shemb dhe familja mbeti e bllokuar nën rrënoja.

Të gjithë janë gjallë. Nëna ka arritur të dërgojë një mesazh në grup përmes rrjeteve sociale dhe të thërrasë për ndihmë. Pas kësaj, një numër i madh njerëzish u vërsulën drejt rrënojave për të ndihmuar familjen.

Nëna, babai dhe djali u shpëtuan herët në mëngjes, por nuk ishte e lehtë të arrinin tek vajza Aisha. Prindërit mundën të flisnin me të dhe në një moment ajo u tha atyre se ishte mirë.

VIDEO | Në Gaziantep, si pasojë e tërmetit u shemb një kështjellë mbi 2 mijë vjeçare

Nga frika e pasgoditjeve të tjera, njerëzit në disa qytete turke janë fshehur në makinat e tyre

Shtatë orë më vonë, vajza e vogël u nxor nga rrënojat. E vendosën në barelë dhe e çuan në spital. Sipas mediave lokale, ajo e kapi fort dorën e babait të saj gjatë gjithë kohës që po transportohej në ambulancë.

Ne gërmuam me duart tona për të nxjerrë nënën, babanë dhe djalin. Kështu bëmë edhe për Aishen e vogël. Arritëm ta nxirrnim jashtë. Sapo dëgjova se çfarë ndodhi, hipëm në makinë dhe nxituam këtu”, tha një kolege e nënës së Aishes.

VIDEO | Momenti kur tërmeti i dytë tronditi Turqinë është regjistruar drejtpërdrejt në televizion

“Gjyshja është bllokuar në ndërtesë”: Yjet turq kanë folur për tërmetin duke kërkuar ndihmë

VIDEO | Momenti kur u shemb një pallat në Turqi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës