VIDEO: Pesë adoleshentë të plagosur nga të shtënat në parkun Maryland, njëri në gjendje kritike

Pesë adoleshentë të plagosur nga të shtënat në një park në Maryland/Foto: Screenshot

Pesë adoleshentë të moshës 16 deri në 18 vjeç u plagosën nga të shtënat në një park dhe qendër rekreative në Greenbelt, Maryland, dhe njëri prej tyre është në gjendje kritike, thanë autoritetet.

Rreth 500-600 adoleshentë u mblodhën në Greenbelt për të festuar vitin e tyre të fundit, një praktikë e përhapur në shumë shkolla amerikane.

Adoleshentët filluan një “përballje” me pistoleta uji kur u dëgjuan të shtënat.

Në vendngjarje kanë mbërritur menjëherë efektivët e policisë rrugore që ndodheshin aty pranë, ku kanë ndihmuar nxënësit e plagosur, ndërsa qindra adoleshentë janë larguar nga parku, raporton ABC News.

– Ky është një akt i tmerrshëm, i pakuptimtë, tragjik... Është kronik në shoqërinë tonë dhe duhet të bëjmë diçka për ta ndaluar. Ata ishin fëmijë që thjesht donin të kalonin një kohë të mirë në një park lokal, tha shefi i policisë së Greenbelt, Richard Bowers.

Ai bëri të ditur se të pesë viktimat janë transportuar në spitalet lokale.

“Policia beson se sulmuesi ka ikur me një grup gjimnazistësh dhe aktualisht nuk gjendet”, tha Bowers.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës