VIDEO | “Dalja në pension në 68-Jo”: Çekët protestojnë pas reformave të paralajmëruara të pensioneve

Foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Disa mijëra çekë kanë protestuar sot para Qeverisë për shkak të reformës së paralajmëruar të sistemit të pensioneve, e cila parasheh daljen në pension në moshën 68-vjeçare.

“Dalje në pension në 68 – NR. Dorëheqja e qeverisë së Fijalës – PO”, shkruhej në një nga pankartat që sot në Qeveri i sollën punëtorët dhe aktivistët sindikalistë nga pjesë të ndryshme të Republikës Çeke.

“Ne kemi thirrur edhe përfaqësuesit e qeverisë, por ata na kanë frikë, nuk duan të dëgjojnë të vërtetën. Ne erdhëm sot për t'u treguar atyre se si jetojnë njerëzit dhe çfarë mendojmë për hapat e tyre. Qeverisë nuk i intereson realisht dialogu social. Ministrat nuk vijnë në takime trepalëshe dhe thjesht lëshojnë tullumbace provë për reforma”, tha Roman Gyurco, president i sindikatës KOVO, që organizoi protestën.

Demonstruesit u thanë gazetarëve të medias çeke se propozimi për të dalë në pension në moshën 68 vjeç ishte pengesa më e madhe për reformën.

“Kur mësuam për pensionimin e tij në moshën 68-vjeçare, nuk mund ta besonim. Në disa profesione në Škoda nuk mund të punosh deri në moshën 60 vjeçare. Dhe ne nuk kemi punë më pak kërkuese fizike për ata njerëz. Në këtë moment ne po i kthejmë njerëzit në njerëz të mjerë social”, u tha protestuesve të mbledhur kreu i sindikatës në fabrikën e makinave Škoda, Jaroslav Povšik.

Ndryshe, përplasjet e demonstruesve me policinë franceze sot kanë ndërprerë protestat për reformat e pensioneve në Paris, ndonëse demonstratat kanë qenë më të qeta se ditët e kaluara, raporton AFP.

Njerëzit, disa të veshur me të zeza dhe të maskuar, plaçkitën biznese, u vunë flakën koshave të plehrave dhe hodhën raketa ndaj policisë.

Trazirat u ndezën nga Presidenti Emmanuel Macron që shtynte planet për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 - pa miratimin e parlamentit.

Reformat janë thellësisht jopopullore, me shumë që argumentojnë se ato do të prekin në mënyrë disproporcionale gratë dhe punëtorët më të varfër, megjithëse qeveria ka thënë se nevojiten ndryshime për ta bërë sistemin të qëndrueshëm.

VIDEO: Macron zemëroi përsëri francezët, hoqi tinëz orën e çmuar drejtpërdrejt në TV

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës