VIDEO: Skena infernale në Turqi, djegia e tubacioneve të gazit dhe porteve pas tërmetit shkatërrues

Kontejnerët e transportit po digjen në një port pas tërmetit në qytetin turk të Iskenderun, në kufirin me Sirinë / Foto: Anadolu Agency (AA)

Pamjet e një gazsjellësi të djegur në provincën Hatay të Turqisë jugore janë shfaqur në mediat sociale pas tërmeteve shkatërruese që kanë marrë më shumë se 3.000 jetë.

Autoritetet thanë se tubacioni kryesor i naftës në Zemayta, i cili lidh Turqinë me Kirkukun në Irak, nuk u dëmtua, por rrjedha e naftës u ndal për shkak të frikës për hapjen e çarjeve të mundshme më vonë.

Ministri turk i Energjisë, Fatih Donmez, deklaroi mëngjesin e sotëm se nga tërmeti është dëmtuar rëndë infrastruktura energjetike dhe se ende po bëhet inventarizimi i ndërtesave të dëmtuara dhe sistemeve të transmetimit.

Një zjarr i madh, i cili që atëherë është vënë nën kontroll, shpërtheu në kontejnerë në portin në qytetin jugor turk të Iskenderun, gjithashtu në provincën Hatay, pranë kufirit me Sirinë. Sipas ministrit Donmez, ka dëme të mëdha sidomos në pjesët veriore të vendit, në linjat e transmetimit dhe shpërndarjes së energjisë elektrike dhe gazit natyror.

Ekuipazhet po punojnë për përmirësimin e infrastrukturës dhe ndërkohë, ndërprerjet e energjisë elektrike janë të mundshme në qytetet dhe zonat më të prekura, thanë autoritetet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës