VIDEO | Paris: Shirat e dendur përmbytën rrugët dhe stacionet e metrosë dhe ndërprenë trafikun

Stuhi në Paris, Francë / 16 gusht 2022 / Foto: Screenshot, YouTube

Pas disa javësh valë të nxehti, shiu i rrëmbyeshëm ra në Paris pasditen e sotme, duke shkaktuar përmbytje të shumta në rrugë dhe stacione metroje. Sipas Meteo Channel, për më pak se një orë kanë rënë 10 deri në 40 mm shi, që është e barabartë me dy deri në tre javë reshje, njoftoi korrespondenti i MIA-s.

Në lagjen e 15-të të kryeqytetit, përdoruesit e stacionit Ballard duhej të kalonin nëpër ujë për të hyrë në platformat kur uji hynte në stacion.

Pak pas orës 18:00, disa stacione mbyllën më pas aksesin për shkak të motit të keq.

Pavarësisht stacioneve të mbyllura, trafiku është normal”, ka thënë zëdhënësi i RATP. Trafiku nga ana tjetër ishte "poshtë në të gjithë linjën Orlyval", e cila ruan lidhjen midis stacionit Antony në RER B dhe aeroportit Orly.

Trafiku në rrugë është prekur, për shkak të disa bulevardeve të përmbytura, tregojnë fotot e shumta të publikuara në rrjetet sociale. New York Avenue ishte gjithashtu nën ujë, sipas përdoruesve të internetit.

SNCF ka vërejtur gjithashtu një ngadalësim të trafikut. Në linjën J të Transilienne, midis Paris Saint-Lazare dhe Hermont-Aubon, "kushtet e motit po ndërpresin trafikun", tha llogaria shtetërore e hekurudhave në Twitter.

Video e ditës