VIDEO | Këto janë shfaqjet më të mira të Netflix të vitit 2023

Foto: Pexels/ cottonbro-studio

Netflix pati sukseset dhe dështimet e saj edhe këtë vit për sa i përket çështjeve filma dhe seriale. Nga seriali i famshëm "One Piece" (One Piece), i cili kënaqi fansat dhe kritikët, deri te sezoni i tretë i "The Witcher" (The Witcher), i cili u prit me kritika kryesisht të këqija. Anëtarët e grupit në Facebook "Netflix Bangers" (Netflix Bangers) Kohët e fundit ata zgjodhën filmat më të mirë të vitit në Netflix dhe tani janë kthyer edhe te serialet, thuhet "Unilad" (Unilad).

Pra, pa u zgjatur më tej dhe në asnjë mënyrë të veçantë, Këtu janë dhjetë shfaqjet më të mira në Netflix këtë vit nga shikuesit.

"E gjithë drita që nuk mund ta shohim" (E gjithë drita që nuk mund ta shohim)

Miniseriali luftarak All the Light We Cannot See, adaptimi i Netflix i romanit me të njëjtin emër të shkruar nga Anthony Doerr, erdhi në Netflix në fillim të nëntorit, por tashmë ka fituar zemrat e shikuesve.

Seriali ndjek dy adoleshentë të rritur gjatë Luftës së Dytë Botërore – francezen e verbër Marie-Laure dhe të riun gjerman Werner Pfennig, i cili detyrohet të luftojë për ushtrinë gjermane.

"Kush është Erin Carter" (Kush është Erin Carter)

Seriali thriller britanik "Who is Erin Carter", me Evin Ahmad, kryeson vlerësimet në 82 vende.

Seriali ndjek mësuesen britanike Erin Carter, e cila jeton në Barcelonë me burrin dhe vajzën e saj. Pasi ajo detyrohet të mbrohet gjatë një grabitje supermarketi, e kaluara e saj misterioze fillon të shfaqet dhe të kërcënojë jetën e familjes së saj.

"Kodi Penal" (Kodi Penal)

Seriali brazilian i krimit Penal Code, me Maeve Jinkings, Romulo Braga dhe Tomás Aquino, është ende në top 10 serialet më të ndjekur në Netflix.

Historia ndjek një grup detektivësh nga Paraguai të cilët përpiqen t'i japin fund një organizate kriminale që kalon kufijtë e vendit të tyre.

"One Piece" (One Piece)

Përshtatja e Netflix e "One Piece", shkruar nga Eiichiro Oda, theu rekordet e shikueshmërisë të vendosura nga "Stranger Things" dhe "Wednesday".

Seriali ndjek piratin e ri Luffy, i cili përpiqet të gjejë thesarin e quajtur One Piece dhe kështu të bëhet mbreti i të gjithë piratëve. Gjatë rrugës, ai takon miq që i bashkohen në aventurë.

"Fëmijë i dashur" (Fëmijë i dashur)

Thrilleri psikologjik gjerman Dear Child, i cili fitoi mbi përdoruesit e Netflix në mbarë botën, bazohet në bestsellerin me të njëjtin emër nga shkrimtarja Romi Hausmann.

Fokusi kryesor i serialit është Lena dhe dy fëmijët e saj, të cilët jetojnë në kabinën e izoluar të robërve të tyre. Pasi Lena dhe vajza misterioze arrijnë të shpëtojnë nga robëria, policia rihap hetimet për rastin e rrëmbimit të një 13-vjeçari.

"Një familje pothuajse normale" (Një familje pothuajse normale)

Seriali suedez “A Nearly Normal Family” aktualisht është në vendin e tretë në listën e serialeve më të ndjekur në Netflix.

Ky serial kriminal ndjek ngjarjet që çuan në dhe pas vrasjes së një 32-vjeçari. I gjithë rasti përfshin një familje në dukje perfekte, jeta e së cilës ndryshon pas vrasjes.

"Avokati i Lincoln" (Avokati i Lincoln)

Sezoni i dytë i një prej serialeve më të famshëm të Netflix, me aktorë Manuel Garcia-Rulfo, Neve Campbell dhe Becky Newton, ishte gjithashtu në listë.

Avokati Lincoln është një serial ligjor i bazuar në romanet e Michael Connelly, ku shfaqet avokati dhe ish-i varur Mickey Haller, i cili preferon të punojë në makinën e tij dhe jo në zyrë.

"Lupin" (Lupin)

Ndonëse sezoni i tretë i “Lupin” ka hasur në disa kritika, ai vazhdon të kënaqë shikuesit, dhe performanca e aktorit kryesor Omar Szh është veçanërisht mbresëlënëse.

Në sezonin e tretë, hajduti i famshëm Assan Diop përpiqet të hakmerret për vdekjen e Babakar-it të tij, i cili qëndron pas një familje të respektuar dhe të pasur.

"Rënia e Shtëpisë së Usher" (Rënia e Shtëpisë së Usher)

Regjisori Mike Flanagan u kthye në Netflix në tetor me serialin e mirënjohur The Fall of the House of Usher, frymëzuar nga veprat e Edgar Allan Poe.

Seriali i Flanagan ndjek anëtarët e gjallë të familjes së pasur Asher, pronarë të një kompanie të korruptuar farmaceutike, të cilët janë të përhumbur nga fantazmat e së kaluarës.

"The Railway Men" (The Railway Men)

Shumë përdorues të Netflix kanë vlerësuar serialin historik indian The Railway Men, me protagonist Rs. Mahavan, Kay Kay Menon dhe Diviendu në rolet kryesore.

Seriali përshkruan aksidentin më të keq industrial në histori, i cili ndodhi në vitin 1984 në Bhopal, kur një sasi e madhe kimikatesh rrjedhur, duke shkaktuar vdekjen e mijëra njerëzve në qytetet përreth. Seriali ndjek punëtorët e hekurudhave që shpëtuan shumë jetë pas një aksidenti tragjik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës