VIDEO: Mesazh i hapur nga një kolonel në pension në televizionin shtetëror rus

Mikhail Khodaryonok
Mikhail Khodaryonok / Pamja e ekranit, Twitter

Le të mos gënjehemi, Rusia është plotësisht e izoluar, Ukraina do të ketë një milion njerëz nën armë

Gjuajtja e raketave në Finlandë është qesharake dhe strategët në Moskë duhet të kenë parasysh se së shpejti do të luftojnë kundër 1 milion ukrainasve me armë dhe moral shumë të lartë, të gatshëm të vdesin duke mbrojtur vendin e tyre. Kështu deklaroi koloneli me ndikim rus në pension në një emision debati në Kanalin e Parë të televizionit shtetëror rus. Mikhail Khodaryonok, i cili konsiderohet si një nga analistët dhe kolumnistët më të respektuar të mbrojtjes.

Khodaryonok kritikoi ashpër strategjinë e fushatës ushtarake ruse, duke mos hyrë në arsyet e ndërhyrjes dhe duke u përmbajtur nga kritikat e drejtpërdrejta të udhëheqjes politike në Kremlin, për shkak të së cilës ai ndoshta nuk u censurua nga makineria e rreptë e propagandës.

Khodaryonok kritikoi gjithashtu raportet për luftime në vijat e frontit dhe ndërtimin e një "atmosfere fitimtare", duke thënë se "nuk duhet të zbusim informacionin" me raportet e "rënies së moralit në ushtrinë ukrainase".

– Kryesorja në profesionin tonë është të ruajmë ndjenjën e realizmit ushtarako-politik. "Nëse e kaloni këtë, herët a vonë, realiteti i historisë do t'ju godasë aq shumë sa do të pendoheni", u tha koloneli në pension bashkëbiseduesve të hutuar dhe drejtuesit të debatit në televizionin shtetëror Rusia 1.

Duke komentuar raportet se trupat ukrainase po përballeshin me rënie të moralit dhe se nuk financoheshin, Khodaryonok tha se këto ishin "raste të izoluara".

- Çdo çështje duhet të konsiderohet si një e tërë, nga një pozicion i përgjithshëm strategjik dhe është e dëshirueshme që të merret parasysh situata strategjike në të ardhmen e afërt. Së pari, më duhet të them, nuk është për të zbutur informacionin, sepse informacioni po përhapet për një lloj kolapsi moral dhe psikologjik të moralit në Forcat e Armatosura të Ukrainës, të cilat supozohet se janë në prag të një lloj krize morale, etj. . E gjithë kjo, për ta thënë më butë, është e rreme. “Sigurisht që ka raste, robër lufte dhe njësi të caktuara, por këto janë raste të izoluara”, tha koloneli në pension.

Morali është vendimtar për fitoren

Ai shtoi se me çdo ditë që kalon lufta, sasia e armëve që mbërrijnë në Ukrainë nga vendet perëndimore po rritet dhe se armiku rus po bëhet më i fuqishëm.

- Situata nga një pozicion i përgjithshëm strategjik është se Forcat e Armatosura të Ukrainës janë të afta të armatosin një milion njerëz. Ata thonë me vete: “Nuk është problem të mobilizojmë një milion njerëz”. Pyetja është se deri në çfarë mase ata mund ta pajisin ushtrinë me armë dhe pajisje moderne. Ata vetë, natyrisht, nuk mund të bënin asgjë… Dhe, duke qenë se ndihma evropiane do të arrijë, do të thotë se në një të ardhme shumë të afërt, 1 milion ushtarë ukrainas të armatosur do të duhet të konsiderohen realitet. Ne duhet ta kemi parasysh këtë në llogaritjet tona operative dhe strategjike. Situata në këtë kontekst, për ne, sinqerisht, do të përkeqësohet - paralajmëroi Khodaryonok.

Ai hodhi poshtë vërejtjet e mikpritësit se forcat ukrainase kanë vetëm një numër të vogël trupash "profesionale" dhe se ato mbështeten në forcat rezervë.

- Niveli i profesionalizmit të ushtrisë nuk përcaktohet nga numri i të rekrutuarve për shërbim profesional, por nga niveli i formimit të kuadrit, morali dhe vullneti për të derdhur gjak për atdheun. Ai përcakton nivelin e profesionalizmit. Dhe një rekrut mund të jetë një profesionist. Mënyra e rekrutimit nuk e përcakton kurrë nivelin e profesionalizmit të ushtrisë. Meqë ra fjala, në vendin tonë është rrënjosur thellë në mendjet e disa ekspertëve ushtarakë një dogmë se profesionistët janë thjesht ushtarë me pagesë. Larg asaj. Por vullneti për të mbrojtur atdheun ekziston në Ukrainë. Aty ekziston vërtet, ata janë gati të luftojnë deri në njeriun e fundit... Siç thanë klasikët e marksizmit dhe leninizmit, dhe për këtë nuk ishin budallenj, fitorja në fushën e betejës zgjidh nivelin e lartë të moralit të njerëzve që derdhën gjak për ide për të cilat janë gati për të luftuar. Kjo është situata tani - tha Khodaryonok.

test i përgjithshëm i helikopterëve ushtarakë Moskë Rusi 9 maj
EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Mos tundni raketat në Finlandë

Koloneli në pension i paralajmëroi gjeneralët rusë që të mos kërcënojnë Finlandën me raketa, por ta shohin vendimin e saj për t'u bashkuar me NATO-n si izolim të përforcuar të Rusisë.

- Le ta shohim situatën nga një pozicion i përgjithshëm strategjik. Mos tundni raketat që synojnë Finlandën. Kjo mund të duket e habitshme. Por e meta kryesore në pozicionin tonë ushtarako-politik është se ne jemi në një farë mënyre në izolim të plotë gjeopolitik dhe se, aq sa e urrejmë ta pranojmë, pothuajse e gjithë bota është kundër nesh. - Ne duhet të dalim nga një situatë e tillë - paralajmëroi analisti i mbrojtjes.

Disa analistë perëndimorë thonë se vlerësimet e kolonelit, të cilat janë diametralisht të kundërta me ato të shprehura nga zyrtarët, mund të shërbejnë për të "zbutur" historinë që i tregohet publikut rus se "operacioni special në Ukrainë po shkon sipas planit".

Vërejtjet e tij përkojnë me raportet nga Kievi dhe komunitetet perëndimore të inteligjencës se ofensiva e udhëhequr nga Rusia në Ukrainë është ndalur pothuajse plotësisht. Më shumë se një muaj më parë, ata hoqën lakun rreth Kievit dhe u tërhoqën plotësisht nga veriu i Ukrainës, dhe këto ditë u shtypën nga fronti afër Kharkovit dhe u kthyen në territorin rus. Një përpjekje e forcave ruse për të rihyrë në territorin ukrainas rreth qytetit Sumy u zmbraps të hënën.

Pothuajse tre muaj pas fillimit të pushtimit ushtarak, ata ende nuk e kontrollojnë plotësisht territorin e rajoneve separatiste të Donetskut dhe Luhanskut. Ministria britanike e Mbrojtjes njoftoi pak ditë më parë se Rusia ndoshta kishte humbur tashmë një të tretën e forcave tokësore me të cilat nisi pushtimin e Ukrainës në shkurt.

harta e donbasit
Video e ditës