VIDEO | Zbulohen XNUMX hëna të reja që rrotullohen rreth Jupiterit

Foto: Ekrani i printimeve - Twitter

Jupiteri është planeti i pestë nga Dielli dhe deri tani më i madhi. Është më shumë se dy herë më masiv se të gjithë planetët e tjerë së bashku (318 në krahasim me Tokën). Ai rrotullohet 777.330.000 km (5,20 AU) nga Dielli, dhe diametri i tij ekuatorial është 142.984 km.

Astronomët kanë zbuluar 12 hëna të reja që rrotullohen rreth Jupiterit. Me këtë, numri i hënave që rrotullohen rreth këtij planeti tani është 92. Deri më tani, mendohej se Saturni, me 83 hënat e tij, ka më shumë hëna në Sistemin tonë Diellor. Më parë, hënat e reja u panë në Jupiter në 2021 dhe 2022 me teleskopë në Hawaii dhe Kili, por tani zbulimi është konfirmuar. Hënat e sapo zbuluara kanë një diametër prej 1 deri në 3 kilometra, thotë ai "Interesante indiferente".

Agjencia Evropiane e Hapësirës planifikon të dërgojë një sondë në Jupiter në prill që do të rrotullohet rreth planetit dhe tre hënave të tij. Sonda do të udhëtojë për shtatë vjet për të arritur në destinacionin e saj. Vitin e ardhshëm, agjencia amerikane e hapësirës NASA planifikon të dërgojë një mision në Evropë, një nga hënat e Jupiterit, për të cilën disa shkencëtarë mendojnë se mund të strehojë forma jete.

Shumë hëna të Jupiterit dhe Saturnit besohet se janë formuar për shkak të përplasjeve me hëna dhe asteroidë më të mëdhenj e më të vjetër. Që nga krijimi i Sistemit Diellor, Jupiteri në një farë mënyre e ka mbrojtur Tokën nga ndikimet e asteroideve sepse është më i madh dhe kështu ka një gravitet më të fortë.

FOTO | 'Ariu në Mars?': Orbiteri i NASA-s kap një pamje të pazakontë të 'Planetit të Kuq'

Një takim i rrallë me një kometë të parë për herë të fundit nga Neandertalët 500 shekuj më parë

NASA dhe Pentagoni po punojnë për një raketë me energji bërthamore për të udhëtuar në Mars

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës