VIDEO: Përveç gruas austriake në Hurghada, një tjetër grua u vra nga një peshkaqen 500 metra larg saj

Hurghada, sulm peshkaqeni/Foto: Twitter/Screenshot

Njëherë Pensionistja austriake Elisabeth Squire (68) vdiq pas një sulmi të tmerrshëm peshkaqen në një resort egjiptian, portali austriak “Haute” shkruan se në të njëjtën ditë ndodhi një tjetër sulm në afërsi të Hurghadës ku humbi jetën një grua tjetër. Lajmi për vdekjen e gruas së dytë u konfirmua më vonë nga Ministria egjiptiane e Mbrojtjes së Mjedisit.

Pas sulmit fatal të peshkaqenit të së premtes, Ministria e Mjedisit e Egjiptit raportoi sot se një grua e dytë u sulmua dhe u vra nga një peshkaqen në të njëjtën ditë. Ky incident ndodhi në jug të resortit bregdetar të Hurghada, vetëm 500 metra nga sulmi i parë. Viktima e dytë, sipas informacioneve fillestare, ishte me kombësi rumune dhe ishte "në fund të të dyzetave".

– Gratë janë sulmuar derisa ishin duke notuar – thuhet në postimin e Ministrisë në Facebook, transmeton Arab News.

Sulmi i dytë i peshkaqenit është raportuar edhe nga një gazetar i “20 Minutes”, i cili ndodhet aty me pushime. Dy incidentet kanë ndodhur në një distancë prej rreth 500 metrash.

Një grua e dytë vdiq kur peshkaqenët sulmuan notarët në një plazh turistik të njohur egjiptian, u zbulua vetëm sot, megjithëse të dy sulmet ndodhën të premten.

Siç mund ta shihni në videot e rrjeteve sociale, plazhi në Hurghada është krejtësisht i shkretë. Një grua u sulmua nga një peshkaqen pranë pontonit dhe një tjetër pak më larg.

Pamjet tmerruese janë shfaqur më parë që tregojnë një grua austriake 68-vjeçare duke notuar në mënyrë të dëshpëruar për në port pasi një peshkaqen i kafshoi krahun dhe këmbën.

Tani autoritetet egjiptiane kanë pranuar se një grua e dytë, një turiste, u vra në të njëjtën kohë në Detin e Kuq rreth 500 metra nga sulmi i parë fatal, raporton britanikja "Mirror".

Trupi i saj u tërhoq nga deti pasi ishte në shkëmb, thanë dëshmitarët.

Identiteti i saj nuk është bërë i ditur dhe besohet se ka qëndruar në hotelin Premier Le Reve.

Ministria nisi një hetim për ngjarjen dhe mbylli plazhin për tre ditë. Sportet ujore si zhytja, snorkeling, rrëshqitje me rrëshqitje dhe rrëshqitje në ajër nuk lejohen në zonë gjatë kësaj periudhe, thuhet në deklaratë.

Ministria deklaroi në një deklaratë se u formua një komision për të hetuar rrethanat e sulmit dhe të gjitha arsyet shkencore pas tij.

Video e ditës