VIDEO | Recetë origjinale për "zapiekanka" të famshme polake: Mund të bëhet në një orë, dhe shija do t'ju magjepsë

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Vështirë se dikush mund t'i rezistojë sanduiçeve të nxehtë dhe për shumë janë një zgjedhje e shpeshtë kur bëhet fjalë për mëngjes ose darkë. Edhe pse përgatitja e tyre nuk kërkon aftësi të veçanta, polakët kanë bërë një lloj marke nga sanduiçi i nxehtë i quajtur "tavë", e cila është bërë një ushqim popullor në rrugë dhe shumë e quajnë pica polake.

Këto sanduiçe të nxehtë bëhen shumë thjesht dhe shpejt, në to mund të vendosni gjithçka që dëshironi dhe kjo është receta origjinale e bërë në Poloni.

Përbërësit:

– 1 bagutë

- 50 g proshutë të copëtuar

– 50 g proshutë

- 200 g djathë të verdhë

- 300 g kërpudha

- 2 thelpinj hudhër

- 1 qepë

- 1 domate

- kripë, piper

- pak vaj

përgatitja:

Pritini baguetën për së gjati, më pas përdorni një lugë për të hequr mesin e bukës. Pritini imët kampionët dhe hudhrat.

Hidhni pak vaj në tiganin e nxehur, më pas vendosini kërpudhat dhe qepët të ziejnë për pesë minuta.

I rregullojmë kërpudhat me kripë dhe piper. Kur kërpudhat dhe qepët të jenë gati i nxjerrim nga tigani dhe më pas shtojmë proshutën e grirë hollë dhe proshutën për t'u skuqur.

Mbushni bagutet me qepë dhe kërpudha të skuqura. Në njërën pjesë të baguette vendosni proshutën dhe proshutën e skuqur dhe në anën tjetër domaten e prerë. Spërkateni me bollëk me djathë të grirë. I pjekim në furrë të nxehur në 180 gradë për rreth 10 minuta. Nëse dëshironi, para se t'i shërbeni, mund t'i spërkatni me rigon ose majdanoz.

Video e ditës