VIDEO | Vendpushimi i preferuar i Titos: Ai mirëpriti mbretëreshën Elizabeth II atje dhe mbajti shumë kafshë ekzotike

Foto: Profimedia

Presidenti jugosllav Josip Broz Tito ai ishte i njohur për dashurinë e tij për udhëtimet, dhe destinacioni i tij i preferuar i pushimeve ishte Ishujt Brioni, një arkipelag i vendosur në detin Adriatik (disa kilometra në perëndim të bregut të Istrias, Kroaci), thotë "B92".

Ky arkipelag i bukur, i përbërë nga katërmbëdhjetë ishuj, është bërë sinonim i mënyrës luksoze të pushimeve të të madhit Tito.

Bukuri natyrore dhe rëndësi historike

Brioni është i njohur për bukurinë e tij natyrore, detin e kristaltë, florën dhe faunën e pasur, si dhe trashëgiminë kulturore dhe historike që daton që nga koha romake. Ajo tërhoqi shumë sundimtarë dhe vizitorë të pasur edhe para kohës së Titos, por gjatë mbretërimit të tij u bë një vendpushim ekskluziv për zyrtarët e lartë jugosllavë dhe mysafirët ndërkombëtarë.

Vila e Titos dhe takimet shtetërore

Tito ka pasur disa rezidenca në Brioni, por më e njohura është vila “Jadranka”, ku ka qëndruar shpesh. Kjo vilë ishte një vendtakim me shumë liderë botërorë dhe njerëz të njohur nga fusha të ndryshme, nga bota e artit, shkencës dhe politikës.

Parku Safari dhe Kopshti Botanik

Krahas takimeve politike, Tito ka shijuar edhe florën dhe faunën e pasur të Brionit. Ishulli ka parkun e tij të safarit, ku mund të shiheshin shumë kafshë ekzotike - dhurata nga shtetarët nga e gjithë bota. Gjithashtu, kopshti botanik dhe ullishtat plotësuan më tej peizazhin dhe krijuan një atmosferë paqeje dhe relaksi.

Edhe pse Tito vdiq në vitin 1980, vendpushimi i tij i preferuar ende tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Brioni është i hapur për publikun si një Park Kombëtar, ku vizitorët mund të shijojnë bukuritë natyrore, të mësojnë për historinë e ishullit dhe të vizitojnë Muzeun e Titos.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës