VIDEO | Odessa goditet nga një stuhi dëbore

Stuhia e borës në Odessa / Foto EPA-EFE/SHËRBIMI SHTETËROR EMERGJENCE

Gati 2.500 njerëz janë shpëtuar pas një stuhie bore në rajonin Odesa të Ukrainës jugore, tha guvernatori rajonal Oleg Kiper, duke shtuar se 313 vendbanime në rajon ishin pa energji për shkak të motit të keq.

Ditët e fundit, rajoni i Odesës, i cili ndodhet në bregun e Detit të Zi, është goditur nga një seri stuhish të mëdha dëbore që kanë bllokuar makinat dhe kanë rrëzuar linjat e energjisë elektrike.

Janë nxjerrë 849 automjete të bllokuara, nga të cilat 24 autobusë dhe 17 autoambulanca”, ka shkruar guvernatori në rrjetin social Telegram.

Sipas tij, të gjithë ata që përfunduan në grackën e borës kanë shpëtuar.

Në Rusinë jugore, e cila u godit gjithashtu nga një stuhi dimërore, 346.000 klientë ishin pa energji, thanë autoritetet.

- Energjia elektrike është rikthyer plotësisht në rajonin e Krasnodarit, Republikën e Dagestanit dhe rajonin e Rostovit, tha ministri i Energjisë Nikolai Shulginov për televizionin "Rusia-24".

Ai shtoi se rreth 100.000 mijë konsumatorë në Krime janë ende pa energji elektrike dhe sipas tij, ata do të rikthehen deri nesër në mesditë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës