VIDEO | Nga Mbreti te 'Mbretëresha': Charles III urdhëron orkestrën të luajë hitin e Tina Turner për nder të saj

Foto: Hugo Burnand_Royal Household _ Shutterstock Editorial _ Profimedia/Printscreen/ Instagram

Në nder të legjendës së muzikës së sapo ndjerë Tina Turner, kënga e saj "Thjeshtë më i miri" u krye në oborrin e Pallati Buckingham me urdhër të mbreti Karli i tretë (74), raporton britaniku Përshëndetje.

Dihet se nëna e Charles, Mbretëresha Elizabeta II, i cili vdiq vitin e kaluar, i pëlqente këngët e Tina Turner dhe të dy u takuan në vitin 1989.

Tani një kopertinë paksa e pazakontë e hitit të saj të famshëm u luajt para pallatit britanik, interpretuar nga Banda e Gardave të Uellsit dhe Grupi i Batalionit të Parë të Guards Uellsiane.

 


Ata tërhoqën shumë vëmendjen sepse ata luajtën këngën e famshme gjatë ndërrimit ceremonial të gardës, kur Garda Mbretërore "ia dorëzoi përgjegjësinë për mbrojtjen e Pallatit Buckingham dhe Pallatit të St. Jacob" për një grup të ri ushtarësh të veshur me uniforma shumëngjyrëshe.

Pamjet e asaj performance u përhapën në rrjetet sociale dhe shumë shpejt fansat po komentonin gjestin mbretëror.

“Përpunim fantastik, kjo më bëri të qaj”, “Hamazhi i mrekullueshëm për “Mbretëreshën e Rock-ut”, “Nga Mbreti te Mbretëresha, lavdërime”, kanë shkruar përdoruesit e Twitter të prekur.

Ndryshe, Tina vdiq të mërkurën, më 24 maj, në shtëpinë e saj në Zvicër, në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja luftoi me një sërë problemesh shëndetësore dhe ndërroi jetë për shkaqe natyrale.

Ndonëse për një kohë të gjatë nuk ishte aktive në muzikë dhe koncertin e fundit e mbajti në vitin 2009, albumin e saj të fundit në studio në vitin 2000, Tina është një këngëtare legjendare që do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e të gjithëve.

Zbulohet shkaku i vdekjes së Tina Turner

FOTO | NASA dërgoi në mënyrë spektakolare Tina Turner në mesin e yjeve

“Arrogant i dobët”: Detaje të jetës së mbretit Charles III që befasuan botën

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës