VIDEO | Nga lufta për mbijetesë në trofeun evropian: West Ham është fituesi i Ligës së Konferencës

Foto: EPA-EFE / MARTIN DIVISEK

Lojtarët e West Ham fituan Konferencën e Ligës pasi mposhtën 1:2 Fiorentinën në stadiumin “Eden” të Pragës.

West Ham nuk bëri një lojë më të mirë se rivali i tyre, por shfrytëzuan rastet që kishin dhe arritën të fitojnë një trofe europian, edhe pse luftonin për mbijetesë në Premier League.

Në pjesën e parë nuk pamë mundësi më serioze para dy golave ​​dhe do të mbahet mend për gjuajtjet e objekteve në fushë, situatë në të cilën kapiteni i Fiorentinës, Kristian Biragi përfundoi me kokë të gjakosur.

Loja nuk ndryshoi shumë në pjesën e dytë dhe në fund të një ore luan arbitri kryesor Carlos del Cerro Grande tregoi nga pika e bardhë pasi Biraghi kishte luajtur një top me dorë në zonën e rreptësisë. Ishte e saktë nga pikëpamja Jared Bowen.

Fiorentina arriti të përgjigjet me një gol barazues Giacomo Bonaventura. “Vjollcat” dukeshin të vendosur në ato momente dhe thuajse ishte një kthesë. Kur ata nuk i shfrytëzuan rastet e tyre, West Ham u ndëshkua në të 89-ën kur Bowen shënoi golin e tij të dytë në një kundërpërgjigje për një fitore 2-1.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës