VIDEO | Fansat e "Vetëm në shtëpi" krahasojnë se sa do t'i kushtonte Kevinit blerjet në 2023: Do t'ia ngarkojnë edhe çantën!

Foto: Printscreen YouTube

Filmi popullor "Home Alone" është gjithmonë e rëndësishme në këtë periudhë të vitit, duke pasur parasysh që Viti i Ri dhe Krishtlindjet po afrohen. Dhe ndërsa të gjithë kënaqemi duke parë shtëpinë luksoze dhe aventurat e Kevini i vogël, i luajtur nga Macaulay Culkin, shumë pyesin se sa do të kushtonte një jetë e tillë sot.

Një përdorues i TikTok, Jeffrey Lyons, llogariti në videot e tij virale se nëse Kevin do të bënte pazar në Shtetet e Bashkuara në 2023, do t'i duheshin më shumë se 20 dollarë.

Në skenën e famshme kur 8-vjeçari Kevin McAllister shkon në pazar sepse familja e tij e la aksidentalisht vetëm, djali i dorëzon arkëtarit një kartëmonedhë prej 20 dollarësh për një faturë prej 19,83 dollarësh me një kupon zbritje prej XNUMX dollarësh.

Me atë shumë, sipas skenës, Kejvina bleu një darkë të ngrirë, bukë, makarona të ngrira me djathë, film ushqimor, dy litra qumësht, detergjent lavanderie, letër higjienike, zbutës rrobash, dy litra lëng portokalli dhe një pako ushtarë plastikë. .

@sellitlikelyons Ushqime në 1990 vs Përbërja e sotme ☠️ #fyp #i vetem ne shtepi #rockwalltx #geoffreylyon #lyonsden #teksasi i veriut #dallastx #dallasrealestate #dfw #dfwrealtor ♬ tingull origjinal - Geoffrey Lyons

Tani, në videon e tij, TikToker shpjegoi se sa para do t'i duheshin për të blerë të njëjtën listë ushqimore sot.

“Pagova 4,50 dollarë për lëng portokalli dhe fletë metalike, nuk gjeta të njëjtën darkë të ngrirë, kështu që mora një për 5 dollarë, 13 dollarë për detergjent lavanderie, 3,50 dollarë për makarona të ngrira me djathë dhe 4,60 dollarë për qumësht. Zbutësi i rrobave kushton 8,79 dollarë, letra higjienike 8 dollarë dhe ushtarët plastikë 9 dollarë,” shpjegoi Lyons.

Sot, kjo do t'i kushtonte Kevinit të vogël 63,73 dollarë plus taksën, duke e çuar totalin në 68 dollarë, me një kupon 1 dollarë.

Videoja u bë shpejt virale, me katër milionë shikime dhe reagime të panumërta.

"Fontacioni prej 100 dollarësh është kartëmonedha e re prej 20 dollarësh"; "Vë bast se shitësja do të paguhet njësoj në 2023"; “Për referencë, 19,83 dollarë në 1990 do të ishin të barabarta me rreth 46,68 dollarë sot. Pra, nuk është vetëm inflacioni. Gjërat janë shumë të shtrenjta tani”, janë disa nga komentet.

Disa nga përdoruesit në rrjetet sociale kanë theksuar se Kejvinës do t'i duhet të paguajë edhe çantën, ndaj shumës duhet t'i shtohet një dollar shtesë.

VIDEO | Ai ishte në prag të vdekjes, dhe më pas e takoi: Macaulay Culkin falënderoi publikisht partnerin e tij

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës