VIDEO | Shpërthime të reja në Krime – Ukraina i frikësohet hakmarrjes ruse në termocentralin bërthamor Zaporozhye

Foto: Twitter / print screen

Një seri e re shpërthimesh në Krime. Të paktën katër shpërthime shpërthyen pranë bazës kryesore ajrore Belbek, në veri të Sevastopolit në gadishullin e pushtuar nga Rusia. Guvernatori prorus i Sevastopolit, Mikhail Razvozaev, tha se për momentin nuk ka informacione për dëme dhe viktima të mundshme nga këto shpërthime.


Në rrjetet sociale po qarkullojnë video që dyshohet se tregojnë momentin e një shpërthimi në bazën ajrore ruse Belbek në Krime.

Janë publikuar edhe pamjet që tregojnë situatën në Krime këtë mëngjes.

Shpërthime ranë edhe pranë kufirit ruso-ukrainas në rajonin e Belgorodit, ku autoritetet ruse evakuuan popullsinë që jetonte në këtë zonë.

"Afër fshatit Timonovo, më pak se 50 kilometra nga kufiri, një depo municioni u përfshi nga zjarri," tha në një deklaratë guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov, duke shtuar se nuk kishte viktima.


Kyiv ka frikë se ushtria ruse do të hakmerret për këto kundërsulme, të cilat janë sulmuar nga artileria ukrainase ditët e fundit.

Shërbimi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka paralajmëruar se forcat ruse mund të përgatiten të "organizojnë një provokim" në termocentralin bërthamor të Zaporozhye nën kontrollin e tyre. Rusia thuhet se po planifikon të kryejë një incident në termocentral të premten dhe ka raporte se personeli i kompanisë bërthamore ruse Rosatom është larguar nga vendi.

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Pushtuesit njoftuan një "ditë pushimi" të papritur në termocentralin bërthamor të Zaporizhia, dhe më 19 gusht, vetëm personeli operacional do të jetë në Zaporizhia. Hyrja për të gjithë punonjësit e tjerë do të mbyllet”, tha shërbimi i inteligjencës ukrainase.

Media shtetërore ruse më parë akuzoi Ukrainën për "planifikimin e një provokimi" në termocentralin që të përkojë me një vizitë të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Ukrainë.

Video e ditës