VIDEO | Rekord i ri: Kanadezi hëngri 50 speca të varietetit më të nxehtë "Carolina Ripper" në shtatë minuta

Foto: Facebook/Mike Jack

Libri i Rekordeve Botërore Guinness njoftoi se Mike Jack nga Kanadaja hëngri 50 speca Carolina Ripper në gjashtë minuta e 49,2 sekonda, duke thyer rekordin e tij botëror.

Meqë ra fjala, "Carolina Reaper" është speci më djegës në botë me 1,64 milionë kërpudha (njësi zemërimi). Për krahasim, një spec jalapeño ka midis 2.500 dhe 8.000 scolvilli.

Videoja e publikuar nga Guinness World Records, tregon Jack duke ngrënë specat pranë një fansi. Ndërsa turma e brohorit, ndonjëherë ai mund të shihet duke mbyllur sytë dhe duke marrë frymë rëndë.

Kur mbaroi me 50 speca, mesatarisht një në çdo tetë sekonda, ai vazhdoi të hante dhe hëngri 85 të tjera. Në total, kanadezi hëngri 135 speca Carolina Ripper. Kjo e vendosi atë të dytin në listën e League of Fire për numrin e specave Carolina Ripper të ngrënë në një përpjekje.

“Speci i parë është më i keqi. Goditja fillestare e pikasisë është e fortë. E dyta nuk është aq e keqe, por secila bëhet gjithnjë e më e nxehtë ndërsa specat prekin pjesë të reja të gojës, "tha Jack për përvojën.

Edhe pse ka krijuar njëfarë tolerance ndaj zemërimit, ai thotë se ende ndihet i sëmurë në stomak.

“Kam ngërçe të forta. Ndiheni sikur dikush po ju shtrëngon dhe shtrydh zorrët. “Truri të thotë të ndalosh, por duhet të bindesh veten dhe të vazhdosh”, tha kanadezi.

Jack mban disa rekorde të tjera të ngjashme, një prej të cilave është se ai piu një shishe salcë djegës në 8,56 sekonda.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës