VIDEO: Protesta e re masive kundër Vuçiqit në Beograd, tash e shfaqën me rroba burgu

Foto: print screen

Një protestë e re, e gjashtë masive me radhë e opozitës u zhvillua sot pasdite në Beograd, dhe pas polemikave përafërsisht kukulla me fytyrën e presidentit serb Aleksandar Vuќi. Në protestën e mëparshme, sot demonstruesit mbanin një figurë prej kartoni të Vuçiqit me rroba burgu.

Aktori dhe aktivisti iu drejtua qytetarëve të mbledhur Sergej Trifunoviç.

– Më 3 maj ndodhi “Ribnikar”, më 4 maj në Dubon dhe më 5 maj ndodhi diçka që do të shkaktonte rënien e çdo qeverie në çdo vend, dhe ky është rasti i një pedagogu, pedofili. Epo, 35 fëmijë në një faqe pornografike nga një burrë, kualifikimi i vetëm i të cilit për punë dhe qasje tek fëmijët është karta e anëtarësimit në SNS - tha Trifunović.

Radikalizimi i protestave është një hap logjik dhe i pritshëm që mund të pritet në çdo situatë ku njëra palë kërkon dhe tjetra i shpërfillë, thotë profesori dhe opozitari. Zarko Korac, i cili shton se është ende një skenar që ai dëshiron, por edhe për të cilin do të jetë përgjegjës Vuçiq.

“Ata nuk kanë bërë kërkesë “Vuçiq, largohu menjëherë”, por kërkesa specifike, të cilat janë plotësuar. Unë nuk fajësoj opozitën, por qeverinë, sepse Vuçiq dëshiron radikalizimin. Çdo gjë që mund të ndodhë do të jetë përgjegjësia e tij. Ka shumë kohë që është në pushtet dhe duke gjykuar nga deklaratat e tij, nuk jam më i sigurt se ai është në dijeni të asaj që po ndodh në rrugë”, tha Koraç për “N1”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës