VIDEO | Një anije lundrimi norvegjeze me 396 pasagjerë ka humbur energjinë pasi u përplas me një valë të madhe

Një anije lundrimi norvegjeze me 396 pasagjerë humbi energjinë pasi goditi një valë të madhe / Foto Twitter

Një anije lundrimi norvegjeze mbeti pa energji pasi u godit nga një valë e madhe në Detin e Veriut të enjten. Autoritetet detare daneze i thanë CNN të premten se MS Maud u bë i papërshtatshëm për det pasi erërat e forta thyen xhamat dhe rrjedhin ujë, duke shkaktuar një ndërprerje të përkohshme të energjisë elektrike.

Hurtigruten Expeditions (HE) dha një përshkrim paksa të ndryshëm për shkakun e incidentit, duke i thënë CNN se anija e tyre përjetoi një humbje të përkohshme të energjisë të enjten "pasi u përball me një valë të fortë". Anija, me 266 të ftuar dhe 131 ekuipazh, ishte nisur për në Tilbury, Mbretëria e Bashkuar, nga Floro, Norvegji.

Anija MS Maud po lundronte rreth 193 milje (XNUMX kilometra) nga bregu perëndimor i Danimarkës të enjten kur ndodhi incidenti, tha një zëdhënës i Qendrës së Përbashkët të Koordinimit të Shpëtimit të Danimarkës (JRCC). JRCC-së nuk iu kërkua të evakuonte pasagjerët dhe ekuipazhin, duke bërë që një zëdhënës të besonte se ata që ishin ende në bord ishin "në rregull".

"Është konfirmuar nga anija se ekuipazhi dhe mysafirët janë të sigurt, gjendja e anijes mbetet e qëndrueshme dhe ekuipazhi është në gjendje të lundrojë nën fuqinë e tyre," tha një zëdhënës i HE të premten vonë.

Anija civile ishte e qëndrueshme me motorë të ndezur, por sistemet e navigimit dhe radarët mbetën jashtë linje "për shkak të ujit në sistemet e urës", tha një zëdhënës i JRCC më herët të premten.

"Ai mund të manovrohet përmes sistemit të urgjencës dhe ka dy anije mbështetëse civile Esvagt afër," shtuan ata.

Rruga e anijes u ndryshua pas kontrolleve të sigurisë dhe vlerësimeve teknike, tha HE, dhe pasagjerët tani do të zbresin në Bremerhaven, Gjermani. "Ekipi ynë organizoi udhëtimin në shtëpi për mysafirët në bord," tha një zëdhënës i HE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës