VIDEO: Skena joreale në Athinë – qyteti i mbështjellë me pluhurin Saharian

Kryeqyteti i Greqisë i lyer me ngjyrë të verdhë-portokalli. Skena joreale nga Athina dhe pjesët jugore të vendit të shkaktuara nga pluhuri i Saharasë.

“Pluhuri i Saharasë e kthen qiellin mbi Athinë krejtësisht portokalli”, thuhet në postim.

Retë e pluhurit, të transportuara nëpër Detin Mesdhe nga Afrika e Veriut, mbështjellën Akropolin dhe monumentet e tjera të Athinës, shkruan “AP”. Erërat e forta jugore sollën pluhur nga Sahara, ndaj në orët e fundit të ditës kryeqyteti grek dukej sikur të ishte përdorur një filtër për fotografim, raportojnë mediat në rajon. Videot e pamjes së pabesueshme janë shpërndarë në rrjetin “X”.

"Çfarë po ndodh? Këtë nuk e kam parë kurrë”- shkruan ai në një tjetër postim në “X”.

Për të mërkurën parashikohet kthjellim me erëra të lëvizshme dhe ndryshim të pluhurit dhe ulje të temperaturave.

Lartësitë ditore në pjesë të ishullit jugor të Kretës arritën në 30C, më shumë se 20C mbi atë që u regjistrua në pjesën më të madhe të Greqisë veriore.

"Pluhuri afrikan mbuloi Greqinë - duke krijuar një pamje të frikshme që e bëri Athinën të duket si një koloni në Mars", thuhet në postimin e meteorologut grek.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës