VIDEO: Trazirat para ambasadës iraniane në Londër, 12 persona të arrestuar, pesë policë të plagosur

Protesta para Ambasadës iraniane në Londër/ Foto Tayfun Salci/ZUMA Press Wire / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Të paktën pesë policë u plagosën rëndë, ndërsa 12 persona u arrestuan dje gjatë protestës para ambasadës iraniane në Londër.

Demonstratat u organizuan për shkak të vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila vdiq në paraburgim pasi u arrestua nga policia morale e Iranit më 13 shtator për "veshje të papërshtatshme".

Videot e publikuara në rrjetet sociale tregojnë pjesëmarrësit e protestës që thërrasin “vdekje Republikës Islamike”.

“Shumica e të pranishmëve në Ambasadë gjatë gjithë ditës së djeshme ka vazhduar të sillet me përgjegjësi”, ndërsa një grup i madh “ka tentuar të sulmojë policinë dhe demonstruesit”, thuhet në njoftimin e “Scotland Yard”.

Njësi të shumta policie, të pajisura me helmeta dhe mburoja, u vendosën jashtë ambasadës në Londër.

Video e ditës