VIDEO: Sulmuesi që goditi me thikë fëmijë dhe të rritur në Francë, filmoi duke tundur thikën në park

Foto: Telegrafi / Youtube / screenshot

Sulmuesi i armatosur me thikë, i cili goditi me thikë katër fëmijë dhe dy të rritur në një park pranë Liqenit Annecy në Francë sot, u arrestua dhe një video u shfaq në rrjetet sociale që tregonte të dyshuarin, i cili u raportua se ishte një emigrant sirian, duke tundur një thikë rreth parkut, pak para se të pushtohej dhe arrestohej. Pamjet mund të jenë shqetësuese për disa lexues.

Dy fëmijë, 22 muajsh e 3 vjeç dhe një i rritur pësuan lëndime të rrezikshme për jetën, thanë autoritetet. sipas "Le Monde".

I dyshuari është një burrë sirian rreth të 30-tave, të cilit iu dha statusi i refugjatit në Suedi në prill dhe më parë kishte aplikuar për azil në Francë në nëntor 2022, tha kryeministri. Elizabeth Bourne në konferencën për shtyp në vendin e sulmit në Annecy, një qytet 30 kilometra në jug të qytetit zviceran të Gjenevës. Sulmuesi, i cili raportohet se vuante nga probleme të shëndetit mendor, u arrestua në vendin e sulmit të tmerrshëm.

Duket se sulmuesi nuk kishte një “motiv terrorist”, u tha gazetarëve prokurori lokal i shtetit Lynn Bone-Mathis.

“Ai nuk ka precedentë penalë, nuk është i njohur për asnjë shërbim informativ, nuk ka histori psikiatrike. Sulmuesi mbante “armën e vetme në posedim, një thikë”. Pra hetimi është në vijim”, tha prokurori.

Dy nga fëmijët ishin me familje turistësh dhe njëri prej tyre është nga Britania. "Një i rritur gjithashtu pësoi plagë me thikë dhe një tjetër i rritur u godit me thikë dhe u godit nga një plumb i shkrepur nga oficerët gjatë arrestimit," tha Bone-Mathis.

VIDEO: Një burrë goditi me thikë gjashtë fëmijë në një park në Francë, tre janë në gjendje kritike

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës