VIDEO | Sulm me dron në Moskë

Foto east2west news / WillWest News / Profimedia

Disa ndërtesa u dëmtuan nga një sulm me dron në Moskë herët këtë mëngjes. Dëmet e shkaktuara nga sulmi, siç njoftoi kryetari i bashkisë së kryeqytetit rus, Sergey Sobyanin, janë të vogla dhe asnjë nga banorët e ndërtesave të sulmuara nuk u lëndua rëndë. Banorët e ndërtesave janë evakuuar, raporton "BBC".

Ministria ruse e Mbrojtjes akuzoi Ukrainën se qëndron pas sulmit ndaj Moskës.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1663411996891443206

Agjencia e lajmeve "Reuters “publikoi deklaratën e Ministrisë ruse të Mbrojtjes ku thuhej se: “Sot në mëngjes regjimi në Kiev kreu një sulm terrorist me dronë në objektiva në qytetin e Moskës”.

“Tre prej tyre u shtypën nga lufta elektronike, humbën kontrollin dhe devijuan nga objektivat e synuara. Pesë dronë të tjerë u rrëzuan nga sistemi raketor tokë-ajër Pantsir-S në rajonin e Moskës”, thuhet në deklaratë.

Deri më tani nuk ka pasur raportime për të vdekur.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1663415691134013441

Ukraina nuk e ka pranuar publikisht se ka kryer sulme ndaj objektivave në Rusi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës