VIDEO | Penda më e shtrenjtë shitet për 28.000 mijë dollarë: Pronari nuk mund ta nxjerrë nga Zelanda e Re pa leje

Foto: Profimedia / Printscreen / YouTube

Një pendë nga tani e tutje zogu i zhdukur Huija (Heteralocha acutirostris) nga Zelanda e Re vendosi një rekord botëror pasi u shit në ankand për 46.521,50 dollarë NZ, d.m.th. 28.417 dollarë, shkruan BBC.

Penda, e cila fillimisht pritej të shkonte deri në 3.000 dollarë, theu rekordin e mëparshëm për një pendë të së njëjtës specie të shitur me 450 për qind.

Zogu Huia ishte i shenjtë për popullin Maori. Puplat e tyre visheshin shpesh nga krerët dhe familjet e tyre, dhe gjithashtu u jepeshin ose tregtoheshin. Zogu u pa për herë të fundit në vitin 1907, por pamjet e pakonfirmuara u raportuan njëzet deri në tridhjetë vjet pas atij viti, sipas Muzeut të Zelandës së Re.

Foto: Printscreen / Instagram

Huija ishte një zog këngëtar i vogël i familjes së mjaltëngrënësve në Zelandën e Re dhe njihej për aftësitë e saj të kërcimit dhe pendën e bukur, e cila dallohej për majën e bardhë.

“Penda e shitur të hënën është në gjendje të mrekullueshme. Ajo ka ende shkëlqimin e saj shumë të dallueshëm dhe asnjë dëmtim nga insektet, "tha Leah Morris, Shefja e Artit Dekorativ në Shtëpinë e Ankandeve Webb.

Ajo shton se shtëpia e ankandeve e ka përshtatur artikullin pas xhamit mbrojtës UV, që do të thotë se do të ketë një "jetë vërtet të gjatë".

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Penda është e regjistruar nën Sistemin e Mbrojtjes së Strukturave të Ndërtuara Maori. Mund të blihet vetëm nga koleksionistët që kanë licencë në sistem dhe nuk mund të largohen nga vendi pa lejen e Ministrisë së Kulturës dhe Trashëgimisë.

"Në Zelandën e Re ne kujdesemi aq shumë për tokën, mjedisin dhe florën dhe faunën tonë," shtoi Morris.

Foto: jo, Linja e kreditit: – / Ardea / Profimedia

Muzeu i Zelandës së Re thotë se në të kaluarën, pendët Huia ishin një simbol statusi për popullin Maori. Një zog i rrallë para ardhjes së evropianëve, specia u bë objektivi i koleksionistëve dhe tregtarëve të modës pasi fitoi popullaritet në mesin e atyre që u vendosën në Zelandën e Re, duke çuar në zhdukjen e tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës