VIDEO | Anija më e madhe e lundrimit në botë është nisur nga Miami

Anija më e madhe e lundrimit në botë / Foto: Marco BELLO / AFP / Profimedia

Anija më e madhe e lundrimit në botë u nis nga Miami, Florida, në udhëtimin e saj të parë këtë fundjavë, mes shqetësimeve të ambientalistëve për emetimet e metanit që mund të prodhojë.

Ikona e deteve 365 metra e gjatë ka 20 kuverta që mund të strehojnë maksimum 7.600 pasagjerë dhe është në pronësi të Royal Caribbean Group.

Anija do të jetë në një lundrim shtatë-ditor rreth ishujve të Karaibeve.

Ambientalistët paralajmërojnë se një anije me gaz natyror të lëngshëm (LNG) po lëshon metan të dëmshëm në ajër.

E ndërtuar në një kantier detar në Finlandë, anija e regjistruar në Bahamas ka shtatë pishina dhe gjashtë rrëshqitje uji.

Ai kushtoi 2 miliardë dollarë për t'u ndërtuar dhe ka më shumë se 40 restorante, bare dhe sallone.

Edhe pse LNG-ja digjet më pastër se karburantet tradicionale të detit, si vaji i karburantit, ekziston rreziku që një pjesë e gazit të shpëtojë, duke shkaktuar rrjedhjen e metanit në atmosferë. Metani është një gaz serrë shumë më i fuqishëm se dioksidi i karbonit.

“Është një hap në drejtimin e gabuar”, tha për Reuters Brian Comer, drejtor i programit detar të Këshillit Ndërkombëtar për Transport të Pastër (ICCT).

"Ne do të vlerësonim se përdorimi i LNG-së si lëndë djegëse detare lëshon më shumë se 120 për qind më shumë emetime të gazit serrë të ciklit jetësor sesa nafta e gazit detar," tha ai.

Metani është një gaz i fuqishëm serrë që kap 80 herë më shumë nxehtësi në atmosferë sesa dioksidi i karbonit gjatë 20 viteve.

Reduktimi i këtyre emetimeve konsiderohet çelësi për ngadalësimin e ngrohjes globale.

Royal Caribbean tha se Icon of the Seas është 24 për qind më efikase në energji sesa kërkesat e Organizatës Ndërkombëtare Detare për anijet moderne.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës