VIDEO | Mbi 300 të vdekur nga tërmeti i tmerrshëm në Turqi dhe Siri

Tërmeti Turqi / FOTO MPB

Më shumë se 300 njerëz u vranë në Siri dhe Turqi nga një tërmet i fortë pranë qytetit jugor të Turqisë, Gaziantep, herët në mëngjes.

Ministria siriane e Shëndetësisë ka konfirmuar vdekjen e të paktën 237 personave në zonat e kontrolluara nga presidenti Bashar al-Assad. Numri i të plagosurve arriti në 639. Numri i viktimave pritet të vazhdojë të rritet.

Të paktën 20 persona janë vrarë në provincën veriperëndimore të Sirisë, Idlib, të kontrolluar nga rebelët.Shumë prej ndërtesave në zonat e prekura nga tërmeti pësuan dëmtime gjatë konfliktit që shpërtheu gati 12 vjet më parë në Siri.

Trenat në pjesën veriore të vendit janë ndalur si masë paraprake.

Në Turqi, sipas të dhënave të fundit nga autoritetet, të paktën 76 persona kanë humbur jetën dhe 440 persona janë plagosur.

Tërmeti i fortë, i cili sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së kishte një magnitudë 7,8 të shkallës Rihter, ka ndodhur sot në orën 04:17 me orën lokale pranë qytetit jugor turk të Gaziantepit, pranë kufirit me Sirinë, në një thellësi prej rreth 18 kilometrash. , njoftoi DPA.

Dhjetë minuta më vonë, pasoi një pasgoditje e fortë me magnitudë 6,7 ballë në një thellësi prej 9 kilometrash. Të paktën 20 tërmete radhazi janë regjistruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës