VIDEO | Mbi 15 të vdekur nga rrëshqitjet masive të dheut në Peru

Rrëshqitja e dheut në Peru / Foto: Jesus TAPIA / AFP / Profimedia

Në një seri rrëshqitjesh dheu në rajonin jugor të Arequipa në Peru ditën e djeshme, të paktën 15 persona humbën jetën, ndërsa dy të tjerë rezultuan të zhdukur dhe 20 të tjerë u plagosën, sipas të dhënave fillestare të autoriteteve, të cilat theksuan se mijëra persona janë prekur.

“Numri i personave që kanë humbur jetën deri më tani është 15”, tha instituti kombëtar i mbrojtjes civile në Arequipa, zonë e goditur nga rrëshqitjet e dheut dhe shkëmbinjtë të dielën pas shirave të rrëmbyeshëm.

Ministria e Mbrojtjes njoftoi përmes Twitter se kishte dërguar helikopterë, tenda, tanke uji, thasë me rërë dhe personel të reagimit ndaj fatkeqësive në zonë.

Tragjedia ndodhi mes një krize politike që ka paralizuar Perunë për dy muajt e fundit, e përqendruar në rajonet jugore të Andeve, pas pezullimit të Kongresit dhe arrestimit dhe ndalimit të ish-presidentit Pedro Castillo më 7 dhjetor. Në mobilizimet masive dhe trazirat që pasuan, dhjetëra njerëz u vranë dhe mijëra u plagosën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës