VIDEO | Një muzikante e krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale ka promovuar këngën e saj të parë

Foto: Ekrani i printimit / Twitter

Këngëtarja Anna Indiana e cila u krijua me inteligjencë artificiale, lansoi këngën e saj të parë dhe shkaktoi një stuhi reagimesh tek përdoruesit e rrjeteve sociale.

Muzikantja Anna Indiana së fundmi është shfaqur në rrjetin social X. Muzika e saj është një produkt i plotë i inteligjencës artificiale, e cila vazhdon të shkaktojë shqetësim në industritë krijuese.

Inicialet "AI" (AI) tregojnë në fakt origjinën e saj, pasi pamja dhe muzika e saj janë bërë me ndihmën e teknologjisë së inteligjencës artificiale.

Nga rruga, rrjeti X publikoi një video tre minuta e gjysmë që tregon Anna duke regjistruar një këngë në një studio muzikore.

"Përshendetje Botë!" Unë jam Anna Indiana dhe jam një këngëtare dhe kompozitore e AI. Këtu është kënga ime e parë 'Tradhëtuar nga ky qytet'. Gjithçka – nga çelësi, ritmi, akordet, notat, melodia, ritmi, teksti dhe imazhi dhe këndimi im – gjenerohen automatikisht nga inteligjenca artificiale. Unë shpresoj se ju pëlqen."

Kënga "Tradhëtuar nga ky qytet" është një baladë pop, dhe teksti flet shkurtimisht se si vajzat ishin ulur në një kafene, duke pirë çaj dhe duke menduar për burrat që i tradhtuan.

Pasi kjo video u bë virale, shumë shprehën mendimin e tyre për përdorimin e inteligjencës artificiale në botën e krijimtarisë.

Shumica nuk janë shumë entuziastë për këngën, aq më pak idenë e përdorimit të inteligjencës artificiale në vend të krijimtarisë njerëzore.

 "Një demonstrim i bukur se si do të tingëllonte muzika nëse do të hiqej çdo krijimtari dhe pasioni." Jam i sigurt që mikrovala ime do ta dëgjojë këtë. Kjo më solli në lot. Jam shumë i emocionuar për të ardhmen”, ka shkruar një përdorues.

"Unë mendoja se AI ishte një kërcënim, jo ​​më"; “Askush në botë nuk e dëshiron këtë teknologji. Përdorni inteligjencën artificiale për ta bërë më të lehtë punën tuaj, jo për të shkatërruar aktivitetet që na pëlqejnë”; “Kjo është plehra”, ishin komentet e tjera.

Ndërsa shumica e përdoruesve nuk ndjeheshin rehat me AI, të tjerët vlerësuan se sa e avancuar ishte teknologjia.

“Zot, komente kaq dritëshkurtër”. Vetëm një vit më parë debutoi 'Chetjipity'. Kthehu këtu pas një viti”, ishte komenti pozitiv.

Ndryshe, nuk është e qartë se kush qëndron pas krijimit të kësaj kënge me ndihmën e inteligjencës artificiale.

FOTO | Modeli i parë i krijuar me inteligjencë artificiale fiton deri në 10.000 mijë euro në muaj

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës