VIDEO: Moska akuzoi ushtrinë ukrainase për vrasjen e 14 personave në një sulm në një spital

Foto: Profimedia

Ministria ruse e Mbrojtjes ka fajësuar forcat ukrainase për një sulm në një spital në rajonin e Lugansk që vrau 14 persona dhe plagosi 24 të tjerë.

Të shtunën në mëngjes, "forcat e armatosura ukrainase synuan qëllimisht një spital lokal me raketa-hedhës me shumë fuçi Himars" në Novoaydar, rajoni i Luhansk, tha ushtria ruse në një deklaratë. Një video që pretendon se tregon një spital të shkatërruar po shpërndahet në mediat sociale.

“Sulmi i qëllimshëm në një objekt të mirënjohur mjekësor civil është padyshim një krim i rëndë lufte nga regjimi i Kievit”, shtohet në deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës