VIDEO: Skena rrëqethëse në Serbi – një grup i armatosur qëllon në një fshat në kufi me Hungarinë

Foto: Twitter / print screen

Disa video shqetësuese u shfaqën në mediat sociale në Serbi këtë mbrëmje - ato tregojnë një grup burrash të maskuar, të armatosur me ato që duket të jenë automatikë, duke vrapuar dhe duke qëlluar në fshatin Horgos, i cili ndodhet në kufirin e vendit me Hungarinë. , thanë ata.Mediat serbe.

Videoja e parë tregon një grup prej rreth 15 të rinjsh që vrapojnë nëpër rrugët e fshatit dhe vazhdimisht qëllojnë kundër një grupi tjetër duke ikur nga rruga. Në video, para dyqanit shihen disa banorë të zonës, të cilët nuk dinë se ku të vrapojnë nga tronditja.

Një video tjetër, e regjistruar nga një kamerë shtëpie, tregon qartë disa të rinj me kapuç duke lëvizur nëpër fshat me automatikë në duar. Grupi ndalon për një moment dhe pas një marrëveshjeje të shkurtër, vazhdon rrugën. Disa çanta mbajnë në duar.

Regjistrimi, sipas postimeve në rrjetet sociale, është bërë sot pak para orës 18:00. Për momentin nuk ka informacione të besueshme se çfarë ka ndodhur saktësisht dhe nëse ka të lënduar gjatë të shtënave. Pjesë e medias raportuar se dy grupe emigrantësh janë përplasur, por kjo nuk është konfirmuar nga policia, e cila ende nuk ka bërë të ditur asgjë për ngjarjen.

Sonte fshati ka qenë i qetë, ndërsa mediat vendase raportojnë se po vijnë vazhdimisht forca policore.

Vitet e fundit, Horgos ishte një vend ku mblidheshin shpesh mijëra emigrantë që tentonin të hynin në Hungari, pra në BE. Pas masave të rrepta parandaluese nga pala hungareze, fshati përgjithësisht humbi "popullaritetin" e tij në mesin e emigrantëve si pikë hyrëse në Union, por gjithsesi tërheq një numër më të vogël emigrantësh.

Një javë më parë u mbajt një takim në Horgosh ku banorët, shumica e të cilëve janë pjesëtarë të minoritetit hungarez në Serbi, "e bënë të qartë se ka shumë emigrantë në fshatin kufitar, krimi po lulëzon dhe nuk ka polici në fshati", transmeton delmagyar.hu dhe thekson se dy ditë pas kësaj, vetëm dy policë patrulluan në qendër të vendit dhe "ata nuk u panë më pas" dhe "gjithçka u kthye në normalitet".

Video e ditës