VIDEO | Morgan Freeman është në listën e zezë të Putinit: Ja pse

morgan freeman
Moran Freeman dhe Vladimir Putin / Foto: EPA-EFE

Morgan Freeman është në listën e zezë të Vladimir Putin.

'Washington Post"Emri i Morgan Freeman është disi befasues në mesin e të gjithë politikanëve," tha ai, duke shtuar se rusët kishin deklaruar në një deklaratë se Freeman kishte publikuar një video në të cilën ai "akuzonte Rusinë për komplot kundër Shteteve të Bashkuara dhe thirrje për luftë kundër vendit tonë. ."

Videoja është xhiruar në vitin 2017 nga Komiteti për Hetimin e Rusisë.

Në video, aktori tregon në mënyrë alegorike një skenar filmi imagjinar, flet për rrugën dhe ngritjen politike të Vladimir Putin dhe përmend se si ai përdor mediat sociale për të përhapur propagandën e tij.

Vendi i asaj liste të publikuar nga Ministria e Punëve të Jashtme ruse do të thotë se 963 amerikanët e përmendur nuk lejohen të hyjnë në Rusi dhe vetë lista ka një kuptim simbolik dominues. Ai përfshin gjithashtu Joe Biden dhe Kamala Harris.

Video e ditës