VIDEO: Militantët sulmuan një autobus në Pakistan plot me pasagjerë, nëntë persona humbën jetën

FOTO: Pamja e ekranit

Nëntë persona, përfshirë dy ushtarë, vdiqën në një sulm nga militantët në një autobus në veri të Pakistanit, ndërsa më shumë se 20 u plagosën, tha sot policia lokale.

Sulmi ndodhi mbrëmë në autostradën Karakoram që lidh Pakistanin dhe Kinën dhe kalon përmes provincës Khyber Pakhtunkhwa, e cila ka qenë një vatër e terrorizmit në të kaluarën për shkak të pranisë së talebanëve pakistanezë dhe grupeve të tjera militante.

Autobusi po transportonte pasagjerë nga Gilgit në Rawalpindi kur u qëllua mbi të, duke bërë që shoferi të humbiste kontrollin dhe të godiste një kamion, i cili shpërtheu në flakë duke vrarë të dy shoferët në vend.


Sipas autoriteteve lokale, të paktën 26 persona u plagosën dhe u dërguan në spitalet aty pranë.

Shefi i policisë së Gilgit e quajti sulmin një akt terrorizmi.

Kryeministri i përkohshëm i Pakistanit, Anwar ul-Haq Kakkar, dënoi sulmin, duke thënë se "elementët anti-shtetëror nuk do të lejohen të sabotojnë paqen në Gilgit Baltistan" dhe u zotua të vazhdojë luftën "kundër terroristëve".

Një grup i posaçëm hetimor është formuar për të hetuar sulmin dhe arrestimin e autorëve.

Askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës