VIDEO | Milenkoski: I mposhtim dy kombëtare të forta që do të marrin pjesë në Kampionatin Evropian 2023

Volejbollistet më të mira maqedonase mposhtën Kroacinë, sërish në pesë sete, siç ishte në dy duelet e fundit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës në vitin 2018 dhe në vitin 2021.

Por tani në fazën e grupeve të segmentit të artë të konkurrencës kontinentale CEV, dhe me këtë ata depërtuan në vendin e dytë në tabelë pas Ukrainës kryesuese.

Përzgjedhësi Joshko Milenkoski deklaroi se kjo ishte një ndeshje dramatike ndaj kroatëve, pasi ai pret të ketë në Kampionatin Evropian (28 gusht – 16 shtator 2023), se nuk do të jetë e lehtë.

“Duhet të jemi gati për ndeshje të tilla të vështira. Kishte anët e mira dhe të këqija, patëm mundësi që ta fitonim ndeshjen me 3:0 dhe më pas u kthyem pas rezultatit negativ 3:1. Kur luajnë dy kombëtare të barabarta, ka momente të tilla. Në fund treguam pak karakter, pak gjakftohtësi, u fokusuam në setin e fundit dhe kjo është ajo që më gëzon veçanërisht, sepse do të kemi momente të tilla pikërisht në Kampionatin Evropian. Duke qenë se nuk kishim ndeshje miqësore para Ligës së Artë Evropiane, vendosëm që këto duele të ishin ndeshje kontrolli që do të na tregonin se si mund të luajmë kundër një kundërshtari të caktuar, si ta ndërtojmë lojën. Ka ende shumë për të punuar, duhet të jemi të kënaqur, i mundëm dy kombëtare të forta që do të marrin pjesë në Evropianin e ardhshëm - thotë Milenkoski.

Sipas strategut tonë, vizitat e ardhshme do të jenë të vështira, humbjet dhe fitoret janë pjesë e pandashme, por në këtë moment jo aq i rëndësishëm, prioritet është Europiani 2023. Nëse do të ketë ndeshje të tilla dhe me fitore, mund të thuhet. se skuadra ka cilësi, karakter dhe se me meritë do të luajë në grumbullimin kontinental për të arritur një rezultat të mirë.

Maqedonia dy ndeshjet e ardhshme do t'i luajë jashtë në Belgjikë (10 qershor) dhe në Kroaci (14 qershor), ndërsa në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve do të presim Ukrainën më 18 qershor.