VIDEO | Messi ende do të ëndërrojë, Polonia vazhdon në fazën eliminatore pavarësisht humbjes

Foto: EPA-EFE/Ronald Wittek

Kombëtaret e Polonisë dhe Argjentinës kalojnë në fazën tjetër të Grupit C të Kupës së Botës në Katar.

Situata me Argjentinën ishte e qartë, argjentinasve u duhej një fitore dhe e arritën me 2:0. Argjentinasit arritën fitoren me dy gola në pjesën e dytë. Megjithatë, Gauchos dominuan që në fillim Wojciech Szczesny ishte fantastik në golin e Polonisë. Pesë minuta para përfundimit të pjesës, portieri i Juventusit priti edhe një penallti, e cila ishte e dyta për të në këtë Botëror.

Mbrojtja e Polonisë la rrugën pas vetëm një minutë lojë në pjesën e dytë kur Mc Allister fut topin në rrjetë. Ai vendosi rezultatin përfundimtar Alvarez në minutën e 67-të.

Polonia ndonëse humbi, përfundoi e dyta, për shkak të golavarazhit më të mirë nga meksikanët. Deri në momentet e fundit të ndeshjeve, kjo përzgjedhje kishte një golavarazh të barabartë me polakët, por mbetën sërish pas tyre për shkak të më pak kartonave të verdhë. Me golin e sauditëve në vijën e finishit u konfirmua edhe dalja e Polonisë në fazën tjetër.

Meksika mundi Arabinë Saudite 2-1, por ishte vetëm një gol larg fazës së eliminimit. Ashtu si në ndeshjen e parë edhe në këtë takim, të dy golat u shënuan në pjesën e dytë, ata gjuajtën Henri Martin и Luis Chavez. Ai shënoi për Arabinë Saudite në finale El-Dawsari.

Në fazën e XNUMX-të, Argjentina do të zërë vendin e parë u përball me Australinë, e cila siguroi kualifikimin më herët gjatë ditës së sotme, ndërsa Polonia do të shkojë në Francë.

Video e ditës