VIDEO | Messi apo Lewandowski: Një legjendë luan sonte ndoshta për herë të fundit në Kupën e Botës

Fotokolazh i PS / Profimedia

Futbollistet e Argjentinës dhe Polonisë do të vendosin sot nga ora 20:XNUMX se kush do të kalojë grupin “C” të Kampionatit Botëror të Futbollit në Katar. Kjo do të thotë se kapitenët e të dyja skuadrave, Leo Messi dhe Robert Lewandowski, ndoshta do të luajnë për herë të fundit në një Botëror.

Por kjo ndeshje nuk do të jetë e vetmja vendimtare në këtë grup, pasi skuadrat e Meksikës dhe Arabisë Saudite janë ende në lojë për të XNUMX-ën. Ndonëse skuadra meksikane ka matematikisht shanset më të pakta, me një fitore prej më shumë se dy golash dhe një fitore të Argjentinës, mund të luftojë për XNUMX/XNUMX-finalet.

Ndoshta nga ora 16:XNUMX na presin duele më pak interesante. Skuadra e Francës, e cila justifikoi rolin e saj si favorit në dy ndeshjet e para, mbyll fazën e grupeve përballë skuadrës së Tunizisë, e cila edhe pse matematikisht nuk është shlyer, pakkush beson në vendosjen e tyre më tej. Më interesant do të jetë patjetër dueli mes Danksës dhe Australisë, i cili duhet të vendosë se cila skuadër do të kualifikohet së bashku me Francën tashmë të vendosur.

Danezët në dy ndeshjet e para mund të thuhet se kanë zhgënjyer, dhe tani ndaj Australisë kanë një shans të madh për të dëshmuar se janë një ekip serioz.

Ndeshjet e djeshme përfunduan siç pritej. Skuadra e Holandës i udhëhequr nga trajneri Louis Van Gaal në grupin "A" arriti në fazën e 2-të me fitoren 0:XNUMX dhe u rendit i dyti. gjiganti afrikan Kamerun, i cili në një ndeshje fenomenale me Ekuadorin arriti të avanconte.

Në grupin "B", Anglezët justifikuan rolin favorit kundër rivalëve të ishullit Uells, a SHBA në derbin “politik”. pati një fitore minimale ndaj Iranit.

Video e ditës