VIDEO: Medvedev me një kthesë spektakolare në gjysmëfinale të "Australian Open"

Danil Medvedev një hap më afër finales së re të "Australian Open" / Melburn, Australi / 26 janar 2022 / Foto: EPA-EFE / DEAN LEWINS

Rusi Danil Medvedev (fara e dytë) kaloi në gjysmëfinalen e Australian Open pas një lufte të madhe dhe një kthesë të madhe. Kanadezi Felix Oze-Aliasim nga Kanadaja me rezultat 3:2 në sete 6:7 (4), 3:6, 7:6 (2), 7:5 dhe 6:4.

Shpata në Rod Laver Arena në Melburn zgjati pak më shumë se katër orë e gjysmë, kundër rusit do të luajë për një vend në finalen e madhe Stefanos Tsitsipas i cili më parë eliminoi Yannick Siner.

Seti i parë u vendos në “tie break” që i takoi kanadezit me 7:4. Oze-Aliasim vazhdoi të luajë shkëlqyeshëm në setin e dytë, të cilin e fitoi 6:3, me një “break” të realizuar.

Më pas pasoi kthesa fituese e Medvedevit, seti i tretë solli një tjetër dramë të madhe dhe tenisti rus e fitoi në “tie break” me 7:2.

Në setin e katërt me rezultat 5:5, Oze-Aliasim pati një top ndeshje në shërbim të Medvedev, por rusi e mbrojti atë dhe më pas në ndeshjen tjetër bëri një "break" dhe fitoi setin me 7: 5.

Medvedev bëri një “break” në ndeshjen e tretë të setit të pestë, që i mjaftoi për të fituar setin me 6:4 dhe për të vazhduar në fazën tjetër të garës.

Gjysmëfinalet, Australian Open 2022
(Burra), çifte -

Nadal - Berettini
Medvedev - Tsitsipas

Gjysmëfinalet, Australian Open 2022
(Gratë), çifte -

Barty - Çelësat
Schweintec - Collins

Video e ditës