VIDEO | Mbappe shkëlqeu, Franca është XNUMX/XNUMX!

Kombëtarja franceze e siguroi kualifikimin në 2/1 pasi mposhti Danimarkën XNUMX:XNUMX. Më në fund, pas dy humbjeve radhazi ndaj Danimarkës (në Ligën e Kombeve), francezët arrijnë të festojnë ndaj kësaj përzgjedhjeje.

Ishte e vështirë për Francën sot, Danimarka ishte e shkëlqyer dhe në pjesën më të madhe të ndeshjes një kundërshtar i barabartë. Edhe pse në pjesën e parë u luajt në mënyrë sulmuese, rrjetat ishin ende pas 45 minutave të para. Pas 15 minutash në pjesën e dytë Killian Mbape vazhdoi formën e tij të shkëlqyer dhe hapi rezultatin.

Vetëm shtatë minuta më vonë, mbrojtësi i Barcelonës, Andres Christensen goditi rrjetën Loris për barazimin. Kjo ishte një situatë veçanërisht interesante sepse në pjesën e parë francezët kërkonin pezullim për Christensen pas një starti ndaj Mbappe, i cili në atë situatë hyri në një mundësi të mirë për të shënuar.

Me rezultatin 1:1, Danimarka krijoi disa raste të mira para portës së Lloris, dhe kur nuk i shfrytëzoi, erdhi penalltia. Griezmann krosoi mirë dhe Mbappé shënoi golin e tretë të këtij Botërori në minutën e 86-të për fitoren e Francës. Mbappe së bashku me Ener Valencia i cili gjithashtu ka tre gola është golashënuesi më i mirë i Katarit.