VIDEO | Matea dhe Anxhela, aktorë në Teatrin për Fëmijë dhe të Rinj: Sekreti i shfaqjes është loja kolektive, kur të gjithë luajmë për njëri-tjetrin.

Matea Jankovska dhe Angela Dimitrova - aktore / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Shfaqja e kukullave "Ronja, vajza e grabitës" mbi Teatri për Fëmijë dhe të Rinj (TDM) nga Shkupi fitoi katër çmime të rëndësishme në dy festivale teatrore në Serbi.

Me atë rast në "Shtypi i mëngjesit" kemi biseduar me dy aktoret e shfaqjes, Matea Jankovska e cila luan rolin kryesor të Ronja, për të cilin mori dy çmime ndërkombëtare dhe Angela Dimitrova. Dy aktoret e reja, të talentuara dhe me perspektivë, punonjëse të TDM, folën për dashurinë e tyre për profesionin, sukseset e tyre, por edhe për ëndrrat dhe synimet e tyre për angazhimet dhe projektet e ardhshme profesionale.

- Kam shumë ëndrra të parealizuara. Synimi im në fakt është të ëndërroj vazhdimisht, të mos ndalem kurrë dhe mendoj se kjo është detyra e çdo artisti, të vendosë synime të reja dhe të mos humbasë kurrë dashurinë dhe pasionin që i sjellin artit. Dua të hulumtoj vazhdimisht, të krijoj dhe të mos e humb kurrë zellin tim – thotë Matea.

- Mendoj se dëshirat ndryshojnë, ne kemi synime specifike dhe duam të bëjmë sa më shumë gjëra të reja, eksperienca të reja, si në teatër ashtu edhe në film. Kështu, për shembull, teatri i kukullave dhe shfaqja “Ronja, vajza e grabitës” janë një sfidë e re dhe një botë e re e hapur për mua, të cilën as që e kisha imagjinuar më parë. Gjithë kohës ka ëndrra të reja, të parealizuara, por edhe të realizuara për ne, si punësimi në Teatrin për Fëmijë dhe të Rinj, role të realizuara – tha Anxhela.

Kukulla si një teknikë integrale e artit teatror nuk është studiuar në Fakultetin e Arteve Dramatike në vendin tonë, megjithatë aktorët që merren me këtë teknikë specifike janë mjaft të suksesshëm në të dhe së bashku me Teatrin për Fëmijë dhe të Rinj kanë fituar një sërë fitimesh vendase dhe ndërkombëtare. çmime dhe mirënjohje..

– Të zotërosh lojën e kukullave është vërtet shumë e vështirë. Të punosh me kukulla kërkon shumë punë, mund dhe investim dhe është turp që nuk kemi një lëndë të tillë në Fakultetin e Arteve Dramatike, të paktën si lëndë me zgjedhje. Ne në teatër mësuam nga e para, pa asnjë përvojë të mëparshme.

Veçanërisht unë, kukulla ime e parë ka qenë në shfaqjen “Podrum”, kam luajtur rolin e punk-ut dhe kam qenë i mahnitur. Nuk dija si ta bëja, nëse do ja dilja fare dhe nëse do të arrija ndonjë rezultat. Për fat të mirë, shfaqja shkoi mirë, por erdhi një shfaqje e re, domethënë një kukull e re dhe më duhej të filloja nga e para.

Është një teknikë që mësohet vazhdimisht, sepse çdo kukull është e ndryshme, ka historinë e saj dhe kërkon një qasje tjetër, ka një kukull që drejtohet nga një person, por ka një kukull që drejtohet nga shumë njerëz - shpjegoi Matea. .

– Sinkronizimi në kukulla është më i rëndësishmi. Ata duhet të jenë të gjithë të sinkronizuar dhe të marrin frymë si një, veçanërisht nëse ka një kukull që lëviz nga shumë njerëz. Kërkon shumë përqendrim, përkushtim dhe shumë praktikë.

Momenti kur je pas kukullës, nuk je i vetëdijshëm se si duket nga ana tjetër, nga ana e publikut, është shumë ndryshe nga teatri live dhe momenti kur nuk e di nëse çfarë po bën. është mirë apo jo, të bën të ndihesh i pasigurt, si asgjë po nuk e ke bërë. Prandaj do të thotë shumë kur ke në krah kolegë, të cilët do të thonë se kjo që po bën është e mirë dhe se duket e mrekullueshme – thotë Anxhela.

Matea dhe Anxhela ndihen si pjesë e së tërës, pra skuadrës, e cila është përgjegjëse për suksesin e arritur nga kjo shfaqje e veçantë kukullash “Ronja, vajza e grabitës”.

- Jam shumë i lumtur dhe shumë krenar për veten dhe gjithë ekipin. Vërtet kemi investuar shumë dashuri dhe shumë djersë gjatë krijimit të shfaqjes dhe më vjen shumë mirë që publiku, d.m.th juria i pa të gjitha dhe në fund të ditës e shpërbleu.

Të gjithë e duam shumë shfaqjen dhe mendoj se e luajmë me të njëjtin vrull dhe entuziazëm, qoftë në një repertor të rregullt apo në një festival. Suksesi i shfaqjes nuk na lidh, vetëm na jep motiv për të vazhduar me të njëjtin ritëm – thotë Matea.

- Sekreti i shfaqjes është loja kolektive, të gjithë luajmë për njëri-tjetrin, të gjithë punojmë bashkë. E gjithë performanca, gjithçka që përdorim, të gjitha rekuizitat dhe skenografia janë bërë nga materiale natyrale dhe kjo e bën të veçantë dhe të bukur - thotë Angela.

Më shumë nga biseda me Matean dhe Anxhelën mund të shihni në linkun e mëposhtëm:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës