VIDEO | Lena e vogël nga Serbia është mjeshtrja më e re e burekut: Është 9 vjeçe dhe ka filluar të gatuajë në moshën XNUMX-vjeçare.

Foto: Printscreen/ Instagram/lena_kljajic

Në Obrenovc të Serbisë ndodhet furra e bukës “Tiana” ku punon Lena e vogël. Ajo e filloi karrierën e saj kur ishte vetëm pesë vjeç, kur bëri ëmbëlsirat e para.

Vajza Lena është vetëm nëntë vjeç dhe tashmë është bërë e njohur si mjeshtrja më e re e burekut në Serbi. Ajo mësoi të bënte byrekë në moshën tetë vjeçare, dhe sot ajo mund të bëjë gjithçka - nga roletë e deri tek hot dogët në brumë.

Megjithatë, më së shumti i pëlqen të bëjë burek djathi. Babai i saj thotë se ajo tregoi interes për të gatuar vetë, shkruan kroatisht "24 ore".

“Vetë Lena tregoi interes për të mësuar këtë punë. Unë jam këtu për ta ndihmuar, për ta mësuar të jetë një mjeshtër e vërtetë dhe të dijë të bëjë gjithçka me dorë”, tha babai.

@lule_eatsLena Kljajić, mjeshtrja jonë më e re e burekut, na priti në furrën e Tijana në Obrenovcu. Ne kishim marrëveshje që pas xhirimeve të shkonim në lojë futbolli!♬ tingull origjinal – Luka Rosandic

Lena është shumë e aftë, pasi e përzien brumin, babai i saj e pret në copa më të vogla për ta bërë më të lehtë për të. Më pas kuzhinierja e vogël bën gjithçka së bashku në topa dhe vazhdon punën e saj. Por ajo nuk humb shumë kohë sepse derisa brumi pushon, ajo tashmë po bën role dhe hot dog në brumë.

Çdo gjë e bën me mjeshtëri, ka përvojë dhe e shijon. Ai i di të gjitha marifetet, si të lyejë vaj, si të spërkasë farat dhe të gjitha truket e tjera për të bërë ëmbëlsira të bukura dhe burek.

Ajo hap brumin e burekut dhe e rrotullon në ajër, është e aftë dhe kënaqet me gjithçka. Është bërë një yll i vërtetë i kuzhinës, dhe gjithçka së bashku duket e mrekullueshme - lëng, krokante dhe e artë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës