VIDEO | Futbollisti maqedonas Mirçevski parandaloi një fatkeqësi të madhe në një përplasje zinxhir në Serbi

Foto: Pamja e ekranit

Futbollisti maqedonas që luan në kampionatin serb në ekipin TSC Backa Topola, Martin Mirçevski së bashku me katër shokë të tjerë të skuadrës, ata vepruan si heronj të vërtetë në një përplasje të madhe zinxhirore që ndodhi në periferi të Serbisë.

Në përplasjen zinxhir janë përfshirë 12 automjete, duke përfshirë një kamion. Aksidenti ka ndodhur për shkak të stuhisë së rërës, e cila ka bërë që dukshmëria në rrugë të jetë shumë e ulët. Mirçevski, së bashku me shokët e skuadrës, në atë moment po kthehej nga stërvitja dhe kur u përplasën me furtunë, vendosën të ndalojnë automjetet të cilat nuk ishin në dijeni të rrezikut para tyre, duke parandaluar kështu një fatkeqësi edhe më të madhe.

Fatmirësisht nga aksidenti nuk ka pasur viktima, ndërsa të plagosurit janë dërguar në spitalin më të afërt. Një deklaratë për ngjarjen "Mozart Sport" tha kapiteni i Backa Topola, Goran Antoniç.

“Kur po ktheheshim nga stërvitja, era ngriti shumë pluhur dhe dukshmëria ishte shumë e ulët, ulëm shpejtësinë, por ishim gati të merrnim pjesë në aksident. Ne bëmë rrugën përmes resë së pluhurit në anën tjetër kur një kamion u përplas me një nga makinat në rrugë.

Lamë rrugën dhe zbritëm në kanal nga ku vumë re se po afroheshin makina të tjera dhe duke mos ditur se përballë kishte një përplasje të madhe. Vrapuam në veturë dhe filluam t'i ndalim, ndërkohë thirrëm ambulancën, zjarrfikëset dhe policinë”, tha Antoniq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës