FOTO | Maqedonia nuk shkëlqeu, por mundi Maltën

Kombëtarja e Maqedonisë në futboll sonte luajti kundër Maltës në kuadër të eliminatoreve për Kampionatin Evropian, në të cilën me golat e pjesës së dytë shënoi fitore 2:1.

E pranuam rolin e favoritit, por duhej vërtetuar ende në fushë, të tilla ishin mesazhet para ndeshjes nga kampi ynë. 20 minutat e para të ndeshjes kaluan pa raste serioze. Topi ishte në zotërimin tonë, por munguan ato mundësi 100% shënimi.

Kërcënimi më serioz, nëse mund të thuash më seriozi, ishte pas një goditje nga këndi me kokë, Elmas iu afrua dy herë zonës së rreptësisë me një sulm të rrezikshëm, por mbeti pa fund.

Është luajtur minuta e 35-të kur Alioski shtytje, a Bojan Miovski edhe pse ishte në pozicion të mirë, sërish nuk e goditi mirë topin me kokë. Miovski sërish pati një mundësi pas një krosimi katër minuta para përfundimit të pjesës, por edhe ai kaloi i padëmshëm.

Të njëjtën pamje e pamë në fushë pas 15 minutave të para të pjesës së dytë Bardi pas një ore lojë ai bëri goditjen e parë brenda portës. Në atë situatë u akordua një penallti për Maqedoninë, por pas reagimit të VAR-it, ajo u anulua.

Më në fund e thyem rezistencën e Maltës në minutën e 66-të me golin e Elmasit dhe pas atij momenti loja jonë u duk më e lehtë. I ardhuri Darko Churlinov gjashtë minuta më vonë ai shënoi edhe një gol për avantazhin tashmë të sigurt të Maqedonisë.

Pas një konfuzioni në mbrojtjen tonë Janik Janka në minutën e 84-të shënoi golin e ngushëllimit për Maltën dhe kështu shënoi rezultatin përfundimtar.