VIDEO | LSH: Chelsea me besim në derbi, PSG nuk fitoi në Lisbonë, Haaland nuk ndalet

Chelsea - Milan/5 tetor/foto: EPA-EFE/Isabel Infantes

Sonte u luajtën ndeshje të reja në Champions League dhe pas nesh është një natë mjaft emocionuese në të cilën pamë deri në 28 gola. Chelsea dhe Milan luajtën derbin.

Edhe pse kjo ndeshje u shënua si derbi i mbrëmjes, megjithatë gjithçka në fushë kaloi në shenjën e një skuadre. “Blutë” dominuan dhe shënuan një fitore bindëse 3:0. Ndeshja u hap me golin e Fofanës në minutën e 24-të. Ishte goli i vetëm në 45 minutat e parë, Milani humbi një mundësi të mirë për të barazuar me anë të Krunic në minutat e fundit të pjesës.

Në fillim të pjesës së dytë, Pierre-Emerick Aubameyang hyri në shënim dhe rriti rezultatin në 2:0. Nuk kaloi shumë kohë, pas vetëm pesë minutash Rhys James gjuajti për 3:0.

Mançester Siti luajti kundër Kopenhagës dhe aty sërish një nga yjet kryesorë ishte Erling Haaland. Norvegjezi shënoi dy gola në pjesën e parë, ndaj Guardiola vendosi ta pushonte në 45 minutat e dytë. Mahrez dhe Alvarez shënuan nga një tjetër gol, ndërsa Kocholava goditi rrjetën e saj.

Real Madridi mund të jetë më i vështirë se sa pritej, por nuk lejuan një surprizë dhe festuan ndaj Shakhtarit (2:1). Tre golat e shënuar në këtë ndeshje i pamë në pjesën e parë, Rodrigo dhe Vinicius shënuan për Realin, Zubkov shënoi për mysafirët.

Benfica në Lisbonë ka arritur të ndalojë PSG-në dhe kjo është surpriza më e madhe në ndeshjet e mbrëmjes së sotme. PSG kaloi në avantazh në minutën e 22-të, kur pas një aksioni të shkëlqyer me Neymar dhe Mbappe, Messi shënoi një gol të mrekullueshëm.

Pas humbjeve në dy xhirot e para, Juventus ka mposhtur sonte Maccabi Haifa me rezultat 3:1. Dy gola i shënoi Rabiot, një Vllahoviq dhe golin e ngushëllimit për mysafirët e shënoi David.

Borussia Dortmund ka shënuar fitore bindëse ndaj Sevillas, duke fituar 1:4. “Milionerët” e zgjidhën çështjen e fituesit që në pjesën e parë, pas së cilës kryesuan me 0:3.

Video e ditës