VIDEO | Derbi londinez për West Ham, Everton mundi Newcastle dhe doli nga zona e rrezikut

Foto: EPA-EFE / NEIL HALL

Skuadra e Evertonit mposhti Newcastle (3:0) me një lojë fantastike dhe mori tre pikë të rëndësishme në betejën për mbijetesë, pasi iu zbritën dhjetë pikë nga Premierliga.

Me pikët e hequra, Everton ra në zonën e rënies, por tashmë “karamelët” po dalin nga zona e rrezikut me një lojë fantastike ndaj favorizuarit të mbrëmjes së sotme, Newcastle. Për “karamelët” ky ishte triumfi i gjashtë sezonal.

Rrjetat ishin të papunë deri në minutën e 79 -të kur McNeill hapi rezultatin pas gabimit të Kieran Trippier. Asistenti më i mirë në Premier League pati një përfundim makthi, kështu që vetëm shtatë minuta gaboi edhe një herë dhe më pas hyri në listën e golashënuesve. Dookure për 2:0. Beto shënoi finalen 3:0 me debutimin e tij në Premier League në minutën e gjashtë të kohës shtesë.

Me këto tre pikë Evertoni është në vendin e 17-të dhe në raundin tjetër luan me Chelsean, i cili është i 10-ti.

Në derbin e Londrës, West Ham doli fitues, duke mposhtur Tottenhamin 1:2 në rrugë dhe atë me një kthesë pasi pati një deficit pas pjesës së parë.

Romero pas këndit të Pedro Porro hapi rezultatin pas 11 minutash dhe mjaftoi që vendasit të kishin epërsi në pushim. Pas vetëm shtatë minutash lojë në pjesën e dytë, Bowen barazoi rezultatin, ndërsa West Ham u kujdes për tre pikët. Fjalë-Prowse rreth 15 minuta deri në fund të takimit.

Me këtë fitore, West Ham kalon në pozitën e nëntë, ndërsa Tottenham mbetet në vendin e pestë me të njëjtin numër pikësh si Manchester United.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës