VIDEO | Liverpool dhe Manchester United kanë planifikuar një derbi në çerekfinalet e FA Cup

Foto: Liverpool FC

Mbrëmjen e sotme u kompletua 1/1/finalja në FA Cup të Anglisë. Pasi para fillimit të ndeshjes së sotme shorti u hodh, tashmë dihen çiftet që do të takohen në çerekfinale.

Çerekfinalja sjell një derbi të madh mes rivalëve të mëdhenj Manchester United dhe Liverpool. Të zgjedhurit e Eric Ten Hague ai siguroi vendin në mesin e tetë skuadrave më të mira në FA Cup me një fitore të ngushtë 0:1 kundër Nottingham Forest. Ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes Casemiro në minutën e 89-të.

Ndryshe nga rivali i tyre, Liverpool nuk pati probleme me Southampton dhe festoi lehtësisht fitoren 3:0. Ata ishin golashënues Coumas dhe dy Valle.

Chelsea pati vështirësi, por arriti të sigurojë një vend në fazën tjetër me fitoren 3:2 ndaj Leeds. Skuadra mysafire me golin e Jozefi fillimisht kaluan në avantazh në minutën e tetë, por “blutë” u kundërpërgjigjën shpejt me golat e Nicholas Jackson и Mihailo Mudrik u kthyen dhe shkuan në pushim me 2:1.

Goli i dytë i Leeds ishte gjithashtu vepër e Jozefit pas 15 minutash lojë në pjesën e dytë. Ky rezultat ishte i rëndësishëm deri në fund kur Conor Gallagher shënoi gol për fitoren 3:2 të Chelseat.

Me fitore minimale 1:0, vend në çerekfinale siguroi Wolverhampton, i cili mposhti Brighton me 1:0.

Çiftet për çerekfinale:

Wolves – Coventry

Manchester United - Liverpool

Chelsea - Leicester

Manchester City – Newcastle

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës