VIDEO | Leyla Ramkovska, instruktore e jogës: Balanci do të thotë moderim, as shumë eufori, as shumë trishtim

Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Yoga na lejon të jemi më të pranishëm, të largojmë stresin e përditshëm dhe të lëvizim trupin e shkrirë me frymëmarrjen...

Përveç gjithë kësaj, joga gjithashtu mund të përmirësojë marrëdhëniet tona me veten dhe të tjerët, si dhe të forcojë ndjenjën tonë të komunitetit. Kjo sepse qëllimi i kësaj disipline shekullore nuk është të jesh më i miri, por të rritesh dhe të zhvillohet gjithmonë…

Leyla Ramkovska për Slobodno me Agnesën, fotografi Dran Mitreski
Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Por si të fillojmë të praktikojmë joga? Cila është saktësisht filozofia pas saj? Dhe si mund të përmirësojë mirëqenien tonë mendore?

Intervista jonë me Leyla Ramkovska, do t'ju japë të gjitha mjetet e nevojshme për ta përfshirë këtë praktikë në jetën tuaj. Leila ka disa vite që është instruktore joga.

Stili i saj i praktikës është joga fitnes. Qasja ndaj mësimdhënies së saj buron nga besimi i saj se joga është e arritshme për të gjithë. Pas vitesh profesionalizimi, Leyla hapi klubin e saj të jogës "Club 8".

Me buzëqeshjen dhe entuziazmin e saj të gjerë, ajo na hapi dyert e studios dhe na priti në një bisedë të këndshme. U ulëm në dysheme dhe biseduam për udhëtimin e saj personal nëpër jetë dhe joga.

Leyla është e njohur edhe në rrjetet sociale, ku përmes ushtrimeve dhe videove të ndryshme inkurajon njerëzit që të aktivizojnë trupin e tyre.

Fillimet e saj me jogën janë në të 30-at. Momente që e ngritën Lejlën në një kthesë të madhe drejt vetes... Nëse do të thoshim rastësisht, Leyla thotë për fillimet e saj me jogën:

“U bëra instruktor yoga rastësisht, megjithatë nuk besoj në rastësi... Gjithçka ishte disi, si pasojë, e thjeshtë, kur gjithçka është rregulluar siç duhet dhe siç duhet, në atë moment duhet të dallosh shenja që të çojnë drejt diçkaje dhe ti pranon të gjitha ato sfida që të dalin përpara, ndoshta edhe nëse nuk je gati, duhet ta shfrytëzosh këtë mundësi”.

Praktikimi i jogës në jetën e saj i ka sjellë asaj shumë ekuilibër, harmoni, ndërgjegjësim dhe më shumë kuptim për veten dhe mjedisin. Për të, joga është një nga disiplinat më ideale që aplikon, shpjegon Leila për “Free with Agnesa”.

Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Përveç jogës, Leila drejton një biznes të suksesshëm dhe është nënë e dy fëmijëve, kujdeset për shtëpinë, shoqërohet me miqtë. Janë segmentet kryesore që mbushin jetën e saj...

Në klubin e saj, Leila mëson klasa intensive joga që përfshijnë teknika të ndryshme të performancës. Teknikat më interesante për Leilën janë ato që themi se nuk mund t'i bëjmë, thjesht, janë një sfidë si për të ashtu edhe për praktikuesit.

“Kur fillova jogën në moshën 30-vjeçare, nuk mund të bëja një ushtrim shumë të lehtë joga. Pra, ky është parimi”.

Duke folur për përfitimet e jogës, shëndetin mendor dhe balancimin e emocioneve, Leila thotë se përmes jogës njohim më shumë veten dhe shohim se çfarë po ndodh me ne, me shumë mirëkuptim ndjekim të gjitha reagimet që vijnë nga jashtë. Për të arritur harmoninë dhe ekuilibrin.

“Për mua, ekuilibri do të thotë moderim”. Jo shumë eufori, jo shumë trishtim. Thjesht mos shkoni nga ekstremi në ekstrem si një peshore. Unë jam një Peshore në horoskopin tim dhe dua që gjithçka të jetë në harmoni”.

Leyla e jeton jetën e saj në moderim, a Aktetjetën e brendshme Perpiqet për ta balancuar atë me pushimin.

Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Teknikat më efektive të menaxhimit të stresit.

“Një teknikë shumë e rëndësishme kur fillojmë jogën apo çdo lloj aktiviteti fizik është të mos i nënshtrohemi momenteve kur humbet motivimi, kur ke probleme, kur je në humor të keq, nervoz. Për të thënë 'Nuk po shkoj tani. Nuk më pëlqen aktiviteti fizik, joga apo çfarëdo tjetër...’ Pra, momenti i parë që duhet ‘thyer’ është iluzioni se duhet të kemi motivim për të ushtruar, jo, duhet të kemi disiplinë. Dhe nëse krijojmë një zakon të tillë, pa marrë parasysh çfarë. Ne i përmbahemi atij aktiviteti fizik të veçantë, ai çon në qetësi afatgjatë”, thotë Leyla për “Free with Agnesa”.

Foto: "Shtypi i Lirë" / Dragan Mitreski

Përveç shëndetit mendor, qetësisë, ekuilibrit dhe disiplinës, praktikimi i jogës përmirëson fleksibilitetin e trupit. Stili në të cilin Leila stërvit klientët quhet "yoga fitness power", megjithatë ajo bën edhe ushtrime për të fituar fleksibilitet.

 “Shpesh ajo që na shtyn të fillojmë joga është një lloj humbjeje. Kur na mungon diçka... Hapi i parë është të kthehemi te vetja... Të kthejmë vëmendjen te vetja. Ndoshta pak izolim, rikuperim në një farë mënyre, përmes teknikave të ndryshme të jogës dhe qëndrueshmërisë me të”.

Shikoni videon e plotë me Leyla Ramkovskën në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës