VIDEO: LeBron James për historinë, Lakers dhe Indiana në finalet e Kupës NBA

LeBron James (Los Angeles Lakers) në ndeshjen kundër New Orleans Pelicans/foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER

Basketbollistët e Los Angeles Lakers и Indiana Pacers do të luajë për trofeun në Kupa NBA në sezonin e parë të këtij kompeticioni pas fitoreve ndaj New Orleans, pra Milwaukee.

Lakers në Las Vegas mposhtën Pelicans 133:89, ndërsa Pacers ishin më të mirë se Buckeyes në një ndeshje shumë më interesante (128:119).

Ndeshja mes Lakers dhe New Orleans shënoi plotësisht një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Lebron Xhejms. “Mbreti” pati një paraqitje mbresëlënëse në vetëm 22 minuta e gjysmë – 30 pikë, tetë asistime, pesë kërcime (4/4 trepikëshe, 8/8 nga vija e gjuajtjeve të lira, 7/12 në përgjithësi nga fusha).

James, i cili do të mbushë 30 vjeç më 39 dhjetor, u bë lojtari i parë në historinë e NBA që shënon 30+ pikë me 5+ kërcime dhe 5+ asistime në më pak se 23 minuta. Gjithashtu, askush para tij në historinë e klubit të Los Angeles nuk ka shënuar 30 pikë në një ndeshje kaq shpejt.

Indiana në fitoren ndaj Milwaukee u priu nga Tyrese Halliburton i cili regjistroi 27 pikë, 15 asistime dhe shtatë kërcime.

Ndeshja finale mes LA Lakers dhe Indianës për trofeun dhe çmimin 500.000 mijë dollarë (për lojtar) në Kupën e NBA do të luhet më 10 dhjetor në Las Vegas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës