VIDEO: Leipzig fitoi titullin e parë në histori

Leipzig mundi Freiburg / Berlin, Gjermani / 21 maj 2022 në finalen e Kupës së Gjermanisë / Foto: EPA-EFE / Friedemann Vogel

Ekipi i Freiburg mund të kishte fituar trofeun e tij të parë në histori, ashtu si Lajpcig, dhe në fund lojtarët e Domenico Tedesco festuan pas serisë së penalltive.

Në stadiumin Olimpik të Berlinit në finalen e Kupës së Gjermanisë Freiburgu kishte më shumë gola dhe lojtarë, por nuk e shfrytëzoi këtë avantazh, Leipzig përfundimisht doli fitues pas një gjuajtjeje më të mirë të penalltive. Në pjesën e rregullt ishte 1:1, pas 120 minutash ishte në fuqi i njëjti rezultat, ndërsa në penallti lojtarët e Leipzigut ishin më të mirë me rezultatin 2:4.

Egestein i dha epërsinë Freiburgut në minutën e 19-të dhe në minutën e 57-të Leipzig mbeti me një lojtar më pak për shkak të një faulli të ashpër të Halstenberg.

Që atëherë e deri në minutën e 120-të, Leipzig luajti me një lojtar më pak, në minutën e 76-të Nkunku arriti të barazojë rezultatin dhe më pas nuk pati gola në kohën shtesë.

Lojtarët e Freiburgut patën më shumë se loja, disa raste serioze, por nuk shënuan asnjë gol. Në goditjet e penalltisë, Leipzig më i suksesshëm përdori të katër penalltitë dhe kështu fitoi trofeun e parë në histori.

Video e ditës